Metropole Ruska Moskva s rozlohou 2511 kilometrů čtverečních a téměř 12 miliony obyvatel je největším městem v celé Evropě. Od roku 1147, kdy je o Moskvě dochovaná první písemná zmínka, se z města stal ekonomicky nejsilnější subjekt celé Ruské federace a podle slov samotných Rusů je Moskva státem ve státě.
Ruská federace je silně centralizovaná a Moskva, která stojí v pomyslném středu největšího státu světa, je v plném smyslu slova jejím politickým, hospodářským a kulturním střediskem. Sídlí v ní většina federálních úřadů, významné společnosti a je také sídlem hlavy státu a patriarchy ruské pravoslavné církve. Má z celého Ruska nejvyšší životní úroveň, ale zároveň jde údajně o jedno z nejdražších současných měst.
Uprostřed kruhu vévodí Kreml
Moskva se nachází na obou březích stejnojmenné řeky, do níž se ve městě vlévá na 140 dalších vodních toků, z nichž jen 14 zůstává na povrchu, ostatní byly kanalizovány. Hranice Moskvy z větší části určuje stokilometrový dálniční okruh, MKAD dlouhý 109 km, na některých místech však město pokračuje i za něj.
Přibližně třetinu města zaujímá zeleň tvořená zhruba 100 parky či lesíky a vodní plocha. Tu tvoří kromě řek a kanálů asi 500 rybníků. Kolem města se táhne 30 až 40 km dlouhý pás výletních lesíků s četnými zábavními atrakcemi. Na této ploše žije 12 milionů obyvatel. Město je tak poměrně silně zalidněné.
V souvislosti s historickým vývojem je Moskva rozčleněná v kruzích. V centru tohoto kruhového systému stojí Kreml, sídlo ruských panovníků, který byl v roce 1990 spolu s Rudým náměstím prohlášen za světové kulturní dědictví UNESCO.
(toh)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2336136
DnesDnes268
VčeraVčera800
Tento týdenTento týden1851
Tento měsícTento měsíc16293

Partnerské weby

apartman banner