Hrad byl vybudován Karlem IV. v letech 1348 až 1358 jako úschovna českých korunovačních klenotů. Měl upomínat na Montsalvat a chrám svatého Grálu. Kaple sv. Kříže, umístěná ve třetím poschodí Velké věže, je obložena 2392 drahými kameny (karneoly, acháty, jaspisy). Nad vyzděným oltářem je výklenek, kde byly uchovávány ostatky sv. Kříže a jiné říšské klenoty. Karel IV. Byl vášnivým sběratel em relikvií.

Realizátorem duchovního přepodstatnění světla, obrazů svatých a vykládání kaple byl malíř a alchymista Theodorik. Aby mohl ztvárnit požadovanou vidinu města světla, nebeský Jeruzalém, nestačilo jen malířské umění, ale i alchymistická praxe. Je tu oslavován solární kult, projevuje se tu úzká spojitost mezi zlatem a Sluncem. Slunce s Měsícem jsou na čelném místě klenby mezi hvězdami. Jejich spojení bývá provázeno orlem, obrazem světového ducha, a Karel IV. nechal proto na schodišti vedoucím do kaple vymalovat svatováclavskou legendu, čímž byla vyjádřena souvislost říšské orlice s orlicí svatováclavskou. V oknech byly původně místo skel zasazeny velké drahokamy, takže vnitřní prostor musel být osvětlován stovkami voskovic. Sem se chodil císař „osvěcovat“.

Mše pro duchy
Vypravuje se legenda, že k jednomu karlštejnskému kanovníkovi přišel v noci přede dnem Narození Páně sv. Palmacius, vzbudil ho a nakázal mu, aby sloužil mši zástupu pobožných, který čekal v kostele. Tam byli lidé v archaických krojích. Po skončení obřadu mu poděkovali a v tichosti odešli. Sloužil mši duchům mrtvých pobožných osob.

Vítěz nad ďáblem
Karel IV. pozval kdysi rytíře, aby se utkali s ďábly, kteří brzdili výstavbu hradu. Nikdo z nich však nenašel odvahu, až prostý ovčák čerty přelstil. Od té doby se v okolí hradu zjevuje jeho duch s velkým beranem. Zjevuje se tu ale i rytíř v plné zbroji, zvláště před nějakou významnou událostí v životě národa. Snad je to sám Karel IV.

Ohnivé hradní sudy
U purkrabského domu na prvním nádvoří se občas rozestoupí země a vyvalí se odtud ohnivé sudy letící až dolů ke hradní studni. Šlehají z nich plameny a bývají z nich vidět jen rozpálené železné obruče. Vypráví se, že vojáci se kdysi chtěli zmocnit tady uloženého měšního vína. Když už ho málem nalezli, tak se sudy samy od sebe vyvalily ze sklepů a zmizely.
(mz)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2341080
DnesDnes245
VčeraVčera806
Tento týdenTento týden1051
Tento měsícTento měsíc21237

Partnerské weby

apartman banner