Dnes se vypravíme na Rakovnicko. Navštívíme někdejší nejhonosnější sídlo v zemích Koruny čes ké, romantický hrad Krakovec. Ani o záhady nebude nouze.

Krakovec je typický hrad z druhé poloviny 14. století. Byl postaven v letech 1381 - 1383 dvorskou hutí Václava IV. Křivoklátský purkrabí hrad v roce 1410 prodal rytíři Jindřichu Leflovi z Lažan, stoupenci reformace. V roce 1414 zde na několik měsíců poskytl azyl Mistru Janu Husovi. Jedenáctého října téhož roku odjel Hus z hradu na osudný sněm do Kostnice. Sídlo zpustlo po zhoubném požáru v roce 1783. Pověsti zmiňují, že boží posel potrestal rouhavého sluhu.

Krakovec se také nazýval Červený zámek, protože mu chybí hradby (při stavbě panovala v Čechách dlouhá doba míru za vlády Lucemburků), a tak je někdy dáván za příklad nejstaršího zámku v zemi, i když je hradem. Díky chabému opevnění byl několikrát vypálen. Pozoruhodná je zdejší kumulace nadpřirozených jevů, ale týká se spíše hradního okolí. V blízkosti je údajně ukryt velký poklad a několik hledačů již za svou zvědavost zaplatilo zdravotními a psychickými potížemi. Byli napadeni neviditelnou magickou ochranou? I to je možné.
Unikátem jsou zdejší křížové klenby. Najdeme je i ve sklepních prostorách. V asymetrických místnostech jsou klenby pravidelné, protože představují důležitou hermetickou symboliku, zobrazují duchovní (neviditelný) svět. Křížová klenba je dochovanou kamennou knihou, můžeme v ní číst jako v ezoterické učebnici. Bývalá Husova kaple v druhém patře hradního paláce je doslova "nabita" zbytkovou pozitivní energií.Kdo chce, může zavítat do osady Lhota a odtud putovat na bývalé tvrziště. Stávala zde zemanská tvrz s kruhovým valem a příkopem. Chmurná lokalita je údajně prokletá, zanikla během husitských válek. Když se někteří odvážlivci snažili zevrubně zkoumat tvrz, spatřili podivnou postavu v černém hábitu, naposledy v devadesátých letech minulého století.
Naše putování končí, pomalu se smráká. Nad zříceninou tvrziště se ozve strašidelné ptačí krákání. Co jiného ,když se pohybujeme poblíž Krakovce. A nebo je to nějaké znamení?
(ngn)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2279252
DnesDnes367
VčeraVčera734
Tento týdenTento týden3707
Tento měsícTento měsíc11501

Partnerské weby