Čtenáře Jana Č. zajímá: „Známá byla na dovolené v Chrudimi. Tvrdí, že tam potkala přízrak. Tak bych rád zjistil něco o minulosti nebo záhadách Chrudimi. Vážou se k tomuto městu nějaké pověsti a legendy? Zdržují se tam nebo již byly vidě ny nějaké přízraky?“
Chrudim je krásné město s řadou významných památek a příjemných zákoutí i hospůdek. Má též bohatou tajemnou minulost a je jedním z mála měst, které se může pochlubit podrobně zaznamenanými pověstmi o démonech. Ty byly sepsány místním rodákem Aloisem Gallatem v knize Chrudim z doby kouzel a strašidel, vydané v roce 1889.
Kdo touží po velkém pokladu, měl by nejspíš začít pátrat v okolí staré školní budovy, kam byla vsazena kamenná hlava s bradkou jako upomínka na Žižkovu bránu. Podle pověsti je tu ukryt vůz plně naložený zlatem. V chrámu Nanebevzetí Panny Marie bylo v minulosti uloženo dvanáct stříbrných soch apoštolů v životní velikosti se zlatýma očima. Ten, kdo je chce najít, musí počkat na to, kam bude ukazovat stín kostelní věže ve tři hodiny odpoledne. Jednou z variant je i to, že byly sochy uschovány v klášterní zahradě nebo ve hradební věži nazvané Prachárna. Pod podlahou tu skutečně byly nalezeny schody vedoucí kamsi do podzemí, bohužel však zavalené.

Po klášterních valech chodí v noci údajně duch bezhlavého kapucína. Kráčí po cestičce, kapuce mu zakrývá část krví zbroceného krku bez hlavy. Je to duch mladého mnicha, který se zamiloval do místní ženy. Její muž je spolu přistihl a mladíkovi usekl sekerou hlavu, kterou pak hodil do řeky. Bezhlavý mnich svým zjevením vždy věští tomu, kdo jej spatřil, nepříjemnou událost.

V centru města se rovněž v několika domech objevují přízraky. Jde o krvavé postavy na chodbách, rakev na schodech, ohnivé hlavy a nejrůznější obludy či podivné kočáry v ulicích. Strašidelný příběh se pojí s klášterem. Byl tu pochován jeden zdánlivě mrtvý řeholník, který v hrobě obživl. Nemohl se nikoho ovšem dovolat, a tak nakonec ve svém hrobě skutečně zemřel. V kryptě ale nenalezl klidu a zjevoval se po chodbách i v celách.

Město Chrudim má i několik velice zajímavých sakrálních památek. Předně bych jmenoval chrám Nanebevzetí Panny Marie, který je doslova dominantou centra města a ukázkou skvělé práce stavební hutě. Není bez zajímavosti, že kostel je mnohem starší než samotné město, uvádí se, že tu stál již před jeho založením. První písemná zmínka o Chrudimi je přitom z roku 993. Rád bych připomněl legendu. Ta praví, že jednou zpozoroval kostelník, jak z chrámu Nanebevzetí Panny Marie vychází v noci jasné světlo. Když se to několikrát opakovalo, upozornil děkana a třetí noc vstoupili oba do chrámu. U hlavního oltáře spatřili klečící a modlící se postavu. Jednalo se o ducha chrudimského děkana a zakladatele salvátorského kultu, Václava Samuela Hataše.

V centru města se pak také tyčí velký morový sloup Proměnění Krista. Vypráví se, že kdo se sloupu dotkne, bude uzdraven. Sloup má totiž určitou vazbu na zázračný obraz svatého Salvátora. Za třicetileté války hráli prý na tomto obraze švédští vojáci karty. Jeden z nich ve vzteku zabodl dýku do plátna a obraz začal krvácet. Byl proto přenesen do chrámu a lidé potom vídali v jeho blízkosti zvláštní jevy. Objevovaly se u něj tři hvězdy, ruka se zdviženými prsty, obraz slzel, výraz světcova obličeje se proměňoval.
Milan Doležal
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2336674
DnesDnes806
VčeraVčera800
Tento týdenTento týden2389
Tento měsícTento měsíc16831

Partnerské weby

apartman banner