Čtenářka Milada z Pardubicka nás požádala: „Slyšela jsem, že v Německu je hrad, který si vysoce postavení nacisté přebudovali na okultistické centrum. Můžete mi prosím zjistit, kde se toto sídlo nachází, o jaký hrad jde? Případně zda se tam skutečně prováděly nějaké rituály nebo seance a podobn ě?“

S nejvyšší pravděpodobností jde o hrad Wewelsburg ze 17. století, který se nachází nedaleko města Paderborn v severozápadním Německu. Jistá smlouva potvrzuje, že měli nacisté hrad pronajatý na 100 let. Tento hrad si oblíbil Heinrich Himmler a vložil do jeho přestavby miliony marek, samozřejmě nikoli ze své kapsy. V podstatě na Wewelburgu vybudoval pro příslušníky jednotek SS cosi jako svatyni, jejímž centrem byla jižní věž. Himmler byl podobně jako Hitler (a spolu s nimi i další důstojníci) posedlý okultismem, zajímal se o mystiku a magii. V areálu hradu nechal zbudovat v suterénních prostorách hrobku pro zpopelněné ostatky hrdinů SS, na jiném místě přikázal vybudovat kapli s „věčným ohněm“.

Traduje se, že se „věčný oheň“ nacházel v místnosti chráněné dvanácti sloupy, což odpovídalo počtu dvanácti zasvěcených rytířů SS. Jistě ne náhodou místnost kaple připomínala prostory chrámu s kulatým stolem krále Artuše z mýtického hradu Avalon, ovšem strop kaple Wewelsburgu zdobil obří hákový kříž. Kaple bývala někdy označována jako Himmlerova krypta, protože se měla stát - až nadejde čas- Himmlerovou hrobkou. Himmler si vždy přál spočinout na čestném místě, neboť věřil, že je reinkarnovaný Heinrich I., první zakladatel středověkého německého státu.

Co ještě hrad ukrýval? Mimo jiné například obrovskou knihovnu se studovnami, každá nesla zajímavý název - král Jindřich, král Artuš, Svatý grál, Richard Lví srdce, árijec, Kryštof Kolumbus atd. Pamětníci uvádějí, že se na hradě zcela jistě schraňovaly magické knihy, alchymistické dokumenty s návody a další pomůcky, přijížděly sem podivné osoby. Zřejmě se tu čas od času opravdu konaly magické obřady, ale jaké konkrétně? Těžko říci. Vždyť jejich účastníci byli vázáni slibem mlčenlivosti. Je známo, že před koncem války vydal Himmler rozkaz, aby byl Wewelsburg zničen, byl splněn ale jen částečně. V současnosti po rekonstrukci slouží objekt hradu jako muzeum připomínající nacistický režim, návštěvníci mají k dispozici i bar a hotelové ubytování.
(nam)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2215763
DnesDnes160
VčeraVčera528
Tento týdenTento týden160
Tento měsícTento měsíc8288

Partnerské weby