Vydejme se na malé putování Prahou a navštivme společně místa, která jsou známá i dnes tím, že zde dochází k něčemu strašidelnému a záhadnému. Nejlépe je vyrazit na procházku večer, až vše utichne a lze vnímat tajuplné jevy i pavučinu zá had a běsů.

Přízrak muže s pytlem
V Karlově ulici se zjevuje tajemný přízrak někdejšího chorobného lakomce. Když jednou vypukl požár, odmítl pomáhat hasit a raději běžel domů zachraňovat své peníze. Nacpal si je do pytle a běžel s nimi do bezpečí. Když však doběhl do Karlovy ulice, chytil se náhle za srdce, padl k zemi a na místě zemřel. Od té doby pokaždé, když v Praze někde hoří, je možné spatřit postavu muže s pytlem na zádech, jak běží Karlovou ulicí ke Karlovu mostu. Několikrát byl údajně viděn i v dnešní době, jak prchá temnou nocí.

Sálající jáma
Naší pozornosti by neměl uniknout dům na rohu Prokopské ulice a Maltézského náměstí. Při jeho výstavbě narazili zedníci na hlubokou jámu zamaskovanou kamením a hlínou. Z jámy sálalo velké teplo, uvnitř hořel tajemný oheň. Ještě za první republiky vyprávěla majitelka domu, že je v domě i v zimě krásné teplo, nefungují tam hodiny a v létě je tam naopak příšerné vedro.

Vysvobozený duch
Kroniky zmiňují případ vysvobozeného ducha. Jistý muž přízračnou bytost potkal v ulici Na Poříčí jednou v noci, když se vracel z restaurace. Dali se spolu do řeči, načež oba v družné zábavě došli až před dům. Tam se rozloučili. Muž srdečně poděkoval za doprovod a řekl: "Aby tě za to Pán Bůh pozdravil, kamaráde." A tak se přízrak konečně po několika stoletích šťastně dočkal vysvobození.

Kovová obruč proti démonům
Zajímavý je i dům V Mostecké ulici, kterému se říkalo U Mouřenína. Pod jeho základy se prý rozprostírá ohromný kovový prstenec, který zabraňuje průchodu ďábelských bytostí na náš svět.

Dračí vejce
Další objekt, který stojí za probádání, je v Jánské ulici číslo popisné 8. V jeho základech se podle pověsti vylíhne dračí vejce. Má se však vylíhnout až za tisíc let. Dračí vejce hledalo už několik badatelů, ale zatím marně. Dokonce po něm pátral prý i slavný akademický malíř Zdeněk Burian.

Sněmovní ulice
Ve Sněmovní ulici je možné potkat po půlnoci podivné zjevení. Jde o majitele domu zvaného U Turkovy hlavy. Byl to lakomec, který měl rád jen své peníze a téměř nevycházel z domu. Ze strachu před zloději svůj poklad nakonec zazdil a nehnul se od něj, nakonec u něj i zemřel. Ale ani po smrti se nemohl od svého bohatství odloučit a hlídal ho dál. Když měl být před časem dům rekonstruován, všiml si noční hlídač domu zjevení, které se dotýkalo jedné stěny. Po jejím zbourání byla na místě nalezena truhla plná peněz. Poklad byl předán do muzea, hlídač však dlouho nežil. Podle zpráv měl jednoho večera záhadně spadnout ze schodů a zlámat si vaz.

Hroby alchymistů
Své tajemství má malostranský kostel sv. Tomáše. Za časů Rudolfa II. byl totiž právě tento kostel dvorní modlitebnou. V této sakrální památce mají být hroby tří alchymistů, jeden prý snad patří i Edwardu Kelleymu.

Zohavený vyvolávač duchů
V Celetné ulici v domě U Černé Matky boží se nacházejí energetické dráhy velké síly. V tomto místě navíc jistý spiritista vyvolával duchy, až z toho zešílel. Jednoho rána bylo jeho tělo nalezeno zohavené v Templově ulici. Nikdo neví, co se mu vlastně stalo.

Prchající duch
V Kaprově ulici se zjevuje přízrak vrátného z tamní studentské koleje. Jednalo se o velice zlého člověka, který na studenty donášel rektorovi. Studenti se nakonec domluvili, vrátného chytili a zavlekli do sklepa, kde mu sdělili, že bude potrestán. Vrátný strachy zemřel. Od té doby vždy, když nastane půlnoc, je možné spatřit podivnou postavu muže v dlouhém plášti, jak utíká Kaprovou ulicí.

Vzácný drahokam
V domě U Mariánského obrazu nebo také U zlatého kohouta je prý ukryt velký opracovaný drahokam - mistrovské dílo. V jeho kresbě je podoba císaře Rudolfa. Když však císař zemřel, zlatník se bál a proto drahokam v domě někde zazdil. Za okupace ho hledali i nacisti, ale marně.

Tajemný oheň nedaleko kostela
Nedaleko kostelíka svatého Vavřince na Petříně je možné spatřit v noci podivný oheň, který sám bez cizí pomoci vzplane a po několika minutách sám zase zhasne. Nezůstane po něm žádná stopa. Podle dochovaných zápisů zde měl být původně v dávných dobách pohanský háj a obětní oltář. Lidé tam prý kdysi rozdělávali oheň, v němž veděli tváře zemřelých osob. Ještě dnes, když se do tajemného plamene podíváte, můžete spatřit tváře našich pohanských předků.

Palác Kinských
Dodnes je možné slyšet v noci nářek batolete, který se nese z paláce Kinských. Jde o duši dítěte, které bylo při stavbě zazděno do základu paláce, aby se stavba zdařila. Jelikož dítě nebylo pokřtěno, nemůže najít klid a pláčem volá svou matku. Staviteli paláce se tenkrát nedařilo. Věřil na zlé duchy, které chtěl vypudit. Od chudých rodičů proto koupil malé dítě a zazdil je do základů paláce. Stavba se od té doby dařila. Jen ta duše dítěte tam zůstala.

Rudé kameny v katakombách
Týnského chrám je opředen řadou záhad snad již z dob svaté Ludmily. Proslulé zdejší katakomby v sobě údajně ukrývají v podzemní kapli sedm velkých rudých kamenů. Ty Ludmile daroval jistý obchodník z Palestiny.

Zázračná rostlina
Ve Sněmovní ulici v domě U malířů byla zahrádka, na které rostla opojná rostlina, již sem přivezli tajemní černí cizinci. Přinášela zapomnění, léčila neléčitelné nemoci a rány a bolesti duše.

Celetná ulice
Několik lidí potvrdilo, že v Celetné ulici spatřili zjevení mladé dívky. Podle dochovaných pramenů se jedná o ducha neslušné mladé dívčiny, která jednou nestoudně pokřikovala na kněze jdoucího právě kolem. On ji napomenul, ale ona se jen smála a obnažila svá ňadra. Najednou se chytla za hrdlo a padla na zem mrtvá. Od té doby tudy chodí a hledá onoho kněze, chce se mu omluvit.

Kam se podělo magické zrcadlo?
V paláci Colloredo Mansfeldských v Karlově ulici se dějí velice prapodivné věci. V jedné místnosti bývalo magické zrcadlo, které umožňovalo vnímavému člověku, aby spatřil sám sebe v čase budoucím a uzřel, co se mu stane za rok. Traduje se, že někdejší zastupující říšský protektor Heydrich tento pokus učinil - spatřil sebe sedícího v havarovaném autě. Za rok zahynul při atentátu. Magické zrcadlo pak zmizelo neznámo kam.
Milan Doležal
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2184122
DnesDnes367
VčeraVčera564
Tento týdenTento týden3152
Tento měsícTento měsíc11061

Partnerské weby