K přehřátí organismu může dojít třeba ve vozidle, na chatě nebo v kanceláři, pokud nejsou vybaveny klimatizací a teplota překročí pro tělo únosnou mez. Nastaneselhání termoregulačního centra v mozku, zastaví se pocení, což vede k tomu, že se tělo nemůže

ochlazovat odpařováním potu. Proto bychom neměli podceňovat varovné signály, kterými jsou vyčerpanost, nevolnost, únava, nechutenství, křeče v břiše, zrychlené dýchání či průjem, a včas reagovat.

Víte, jak se organismus adaptuje na teplo? Sekrece potu se až zdvojnásobuje, práh pocení se posouvá k nižším teplotám, snižuje se koncentrace iontů v potu a zvyšuje pocit žízně. Podceňováním horka a zanedbáváním pitného režimu si tedy můžeme způsobit opravdu velké potíže. Při zvýšení tělesné teploty na 41 - 42 ° C totiž dochází k poškození buněk v mozku, srdci, játrech i dalších orgánech. Zatímco vyčerpání z tepla se většinou vyvíjí postupně, přehřátí se rozvíjí rychle, téměř bez jakýchkoli varovných příznaků.

Když už k vyčerpání z tepla dojde, nevyžadují-li si obtíže přivolání lékaře, rychlou pomocí je ochlazení organismu (například studenými obklady) a doplnění tekutin a minerálů (do litru vody stačí lžička soli, pít se musí pomalu, po doušcích).

Není nutné připomínat, že k preventivním opatřením patří dostatečný příjem tekutin, nejlépe bylinných čajů a minerálních vod, omezení pití alkoholických nápojů a příjmu velmi sytých jídel a případné zchlazování organismu sprchováním chladnou vodou.

(luv)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2166861
DnesDnes45
VčeraVčera722
Tento týdenTento týden2661
Tento měsícTento měsíc13037

Partnerské weby