Eugen Steinach, narozený v roce 1861, vystudoval lékařství a věnoval se fyziologii. Ve 34 letech se stal profesorem fyziologie na pražské německé univerzitě a roku 1912 byl povolán na lékařskou fakultu vídeňské univerzity, kde se věnoval především

otázkám omlazování. V této souvislosti skálopevně zastával přesvědčení o tom, že klíč k omlazení se nachází v oblasti pohlavních orgánů, které mohou významně ovlivňovat celkovou fyzickou kondici.

Své omlazovací pokusy zpočátku zaměřil pouze na krysí samce, kterým operativně podvazoval chámovody. Steinach si ke svým pokusům vybral staré krysí samečky, u nichž se očividně objevovaly příznaky stáří - neuspořádaná řídká srst, lysiny, nechuť k jídlu, hubnutí, spavost a nezájem o samičky. Po operativním zákroku se většinou dostavily uspokojivé omlazovací výsledky - samečkům se zvýšila chuť k jídlu, přibývali na hmotnosti, rostlo jim nové ochlupení a projevovala se větší čilost i bojovnost. Později se Steinach rozhodl svou metodu rozšířit i na samičky, kterým voperovával vaječníky získané z mladých krysích samiček. I v těchto případech se ukázaly poměrně dobré výsledky.

Profesor Steinach byl dosaženými výsledky povzbuzen, a proto se rozhodl svou metodu rozšířit i na lidi. V listopadu 1918 došlo k první omlazovací operaci na starém muži a zakrátko nato u dalších. Zpočátku se operacím věnoval vynikající vídeňský chirurg Dr. Lichtenstern, a to tak, že o tom pacienti neměli vůbec tušení. Lichtenstern totiž využíval souběžně takové příležitosti, kdy se nemocný podrobil nějakému jinému operačnímu zákroku. Výsledky se zpočátku jevily velmi příznivě. V knize, kterou Steinach o svých výzkumech vydal, k tomu poznamenává, že pacienti se od něj nikdy nedozvěděli příčinu své omlazovací změny a nového rozkvětu života. Tím rovněž vyloučil možnost nějakého sugestivního ovlivnění pacientů. Doktor Lichtenstern se po nějaké době rozhodl vyzkoušet omlazovací operace také u žen. Postupoval tak, že mladým ženám vyňal vaječník a voperoval jej stárnoucím. Určité známky omlazení se objevily i po těchto operacích, ale výsledky už nepatřily k tak uspokojujícím jako u mužů, kteří se cítili nadmíru skvěle a viditelně omládli.

Původní nadšení z neobvyklých úspěchů Steinachových omlazovacích operací však nemělo dlouhého trvání. Čas ukázal, že po určité době nastal u pacientů úpadek a stárnutí pokračovalo.

(pak)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2166868
DnesDnes52
VčeraVčera722
Tento týdenTento týden2668
Tento měsícTento měsíc13044

Partnerské weby