Pocení je přirozenou fyziologickou funkcí organismu, vlastně jde o způsob, jak se tělo chrání před přehřátím. Ovšem nadměrné pocení nohou může být nepříjemný handicap, který často vede ke vzniku plísní. Zvláště nevhodné

obutí, příliš uzavřené střevíce a nadměrná tvorba potu jsou ideální kombinací pro vznik vhodného prostředí pro množení nežádoucích bakterií. Nebezpečí hrozí nejen v syntetické, neprodyšné obuvi, ale také třeba v holínkách, které vyžadují některé práce v zemědělství, potravinářství, chemickém průmyslu a podobně. Zvýšené pocení v nich působí spaření kůže, odřeniny a praskliny s následným vznikem ekzémů a plísní. Důsledná hygiena je základem proti nadměrnému pocení nohou. Doporučuje se nohy během dne vícekrát umýt a dobře vysušit zvláště mezi prsty. Dbejte vždy o čisté ponožky, jejich každodenní výměna je samozřejmostí. Stejné boty byste neměli nosit déle než dva dny, neboť při extrémně zpocené noze trvá až čtyřiadvacet hodin, než se obuv vysuší.

Pot na nohou má zásaditou reakci, jeho rozkladem vzniká nepříjemný zápach. Proto jsou vhodné neutralizující kyselé koupele. Staré receptáře zmiňují na tento problém koupele v odvaru z dubové kůry nebo kořene mochny nátržníku. Je možné také zkusit potírání nohou tříprocentním peroxidem vodíku. Unaveným nohám pomůže omývání nebo koupel v nálevu z jitrocele. Čerstvé jitrocelové listy si naši předkové dávali preventivně do bot, zejména pod paty, při dlouhém turistickém výšlapu, náročnější práci, neboť tato bylina osvěžuje, zchlazuje, oddaluje únavu. Z darů přírody lze využít proti nadměrnému pocení také odvar ze šalvěje lékařské, stejně efektivně působí přeslička. Za úvahu stojí i úprava jídelníčku. Zkuste z něj vyloučit aromatické potraviny, jako jsou cibule, česnek, chilli a další výraznější koření.

(se)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2016361
DnesDnes21
VčeraVčera730
Tento týdenTento týden1528
Tento měsícTento měsíc12686

Partnerské weby