Mexický Teotihuacan patří mezi nejtajemnější zaniklá města na světě. Vědci dodnes netuší, jaký národ zde žil, jakým jazykem mluvil. Nejasný je vznik i zánik města a civilizace, dokonce neznáme ani jeho pravé jméno. Teotihuacanem („sídlem bohů“) ho později nazvali Aztékové, protože podle nich jen bohové mohli postavit něco tak dokonalého.
Nejproslulejší pyramidou je Quetzalcoatlova. Quetzalcoatl (Opeřený had) patřil mezi nejmocnější sluneční božstva. Aby ne, vždyť ovládal medicínu, astronomii, zemědělství i techniku. Podle mýtu prohrál pozemský boj se svým nepřítelem, sedl na zázračnou loď a odplul na východ. Indiánům přislíbil svůj návrat a pokračování spolupráce. O jakou loď se jednalo? Snad ne o kosmickou? A kdo byl oním nepřítelem Opeřeného hada? Mocný a zákeřný Tezcatlipoca (Kouřící zrcadlo), vládce podsvětí a tmy. Docela podivná jména bohů, nemyslíte? Možná se o žádné živé bytosti nejednalo, jména patřila technice, kterou „bohové“ (mimozemšťané) používali a která Indiány ohromila svým vzhledem a schopnostmi.
Teotihuacan byl překvapivě shledán „městem mrtvých“, pod pyramidami ležely stovky koster. Jeden z našich přátel se v osmdesátých letech zúčastnil psychotronického zkoumání ve městě. Tvářil se zprvu pochybně, nevěřícně, ale později žasl. Odborníci odhadli, že mrtvých zde v podzemí leží několik tisíc! Ale proč? Chránili jako oběti Teotihuacan před nepřáteli? Před „Kouřícím zrcadlem“? Město se v dobách své největší slávy rozkládalo na 22 kilometrech čtverečních. Za zmínku stojí i záhadný podzemní labyrint pod pyramidou boha Slunce. Kam chodby vedou? Do světa bohů? Na onen svět? Průzkum stále pokračuje a teprve čas ukáže, co zajímavého odhalí.
(sun)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2169477
DnesDnes80
VčeraVčera647
Tento týdenTento týden727
Tento měsícTento měsíc15653

Partnerské weby