Od roku 1050 do roku 1571 se město díky své výhodné poloze rychle rozrůstalo. Norimberk se brzy spolu s Augšpurkem stal jedním ze dvou největších obchodních center na cestě mezi Itálií a severní Evropou. Významné je období vlády císaře Karla IV., který Norimberk čas to navštěvoval a nechal zde postavit některé důležité stavby, například kostel Panny Marie. Karel IV. zde na sněmu roku 1356 uveřejnil prvních 23 článků své Zlaté buly a roku 1361 mu tady porodila jeho žena Anna Svídnická syna, pozdějšího krále Václava IV.

Kulturní rozkvět města v 15. a 16 století vedl k tomu, že se Norimberk stal centrem německé renesance. Na přelomu 15. a16. století zde působil slavný místní rodák, malíř Albrecht Dürer, kterému je ve městě věnováno muzeum. Blízko nějž najdeme slavnou sochu králíka, která byla navržena podle známého Dürerova obrazu.

Ve třicátých letech 20. století zde probíhaly sjezdy nacistické NSDAP. Za druhé světové války bylo město z velké části zničeno, většinu staveb se ale podařilo zrekonstruovat do původní podoby. Po druhé světové válce zde probíhal Norimberský proces.

Místní zvláštnosti
Norimberské párečky (Nürnberger), krátké párečky servírované v housce na způsob hamburgeru tzv. Drei im Weggla.
Norimberský trychtýř, středověký mučící nástroj nebo také fantaskní přístroj, kterým lze nalít znalosti do hlavy
Norimberské perníčky
Norimberský veletrh hraček
Norimberské zákony
Norimberský proces
Norimberský Christkindlesmarkt, největší vánoční trh ve střední Evropě
(hen)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2272333
DnesDnes1225
VčeraVčera634
Tento týdenTento týden3744
Tento měsícTento měsíc4582

Partnerské weby