Na každého člověka na zeměkouli připadá přibližně 200 milionů hmyzích jedinců, takže není divu, že tu a tam dojde k neshodám. Naštěstí je většina hmyzích kousanců a bodnutí spíše protivná než nebezpečná. Nicméně jsou chvíle, kdy je

potřeba zajít za lékařem - hlavně když se objeví náznaky otravy, extrémní alergická reakce (anafylaxe neboli anafylaktický šok) nebo příznaky infekční choroby.

Otrava znamená, že hmyz vpravil do těla nějakou toxickou látku. Anafylaxe nastává, když imunitní systém na hmyzí jed zareaguje přehnaně. Otrava nebo anafylaktický šok mívají následující příznaky - dýchací potíže, nevolnost, mdloby, svalové křeče nebo zvracení. V takovém případě je okamžitá lékařská pomoc nezbytná.

Pokud jde o infekční nemoci, ty přenášejí zejména klíšťata a komáři. Klíště je přenašečem bakterií způsobujících lymskou boreliózu. Projevuje se horečkou, v místě kousnutí vyrážkou v podobě zarudlé kružnice, bolestí kloubů, ochabnutím svalů v obličeji. Pak je nutné rychle vyhledat lékaře. Komáři (i když jen velmi zřídka) přenášejí například virus západonilské horečky a v teplejších klimatech i tzv. tropické nemoci, jakou je horečka dengue nebo chikungunya. Některé druhy těchto hmyzích přenašečů se v poslední době vyskytují i v severnějších oblastech Evropy. Je to připisováno změnám ekosystémů, lidského chování a klimatu. Infekce přenášené komáry nemusejí mít žádné příznaky, a tak je někdy těžké je odhalit. Pozor na vysoké horečky, bolesti hlavy a kloubů - pak je nejlepší hned navštívit lékaře.

Není nutné si nechat zkazit požitek z výletu či zájezdu přehnanými obavami, stačí dodržovat bezpečnostní opatření - používat repelent a mít takové oblečení, aby se hmyz nedostal na kůži.

(ndro)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2041613
DnesDnes109
VčeraVčera710
Tento týdenTento týden5198
Tento měsícTento měsíc15966

Partnerské weby