Toxiny se do organismu mohou dostat v bakteriích, z rostlinných i živočišných složek, nebo se do těla zanesou v důsledku nějaké činnosti, jíž se člověk věnuje. Může se však jednat o nežádoucí úpravy potravin a nápojů z důvodů falšování, vzpomeňme

například metanolovou aféru. Nicméně klasická medicína s akutními otravami toxických látek dovede dnes již bez problémů zacházet a zbavovat člověka těchto nežádoucích složek. Tak třeba u smrtelně jedovaté muchomůrky zelené je známo, že se nebezpečné toxiny dostávají do jater. Pokud se zavčas neprovede hemodialýza, aby se jich organismus zbavil, tyto toxiny dále v játrech působí a poškozují je.

Organismus má k dispozici celou řadu mechanismů, aby se dokázal sám zbavovat škodlivých složek, jako jsou toxiny běžně získané z ovzduší, těžké kovy, chemické látky a podobně. Právě játra představují detoxikační orgán našeho metabolismu. Prostřednictvím žluče pak odcházejí též toxické látky do trávicího traktu a tělo se jich dále zbavuje. Podobně fungují i ledviny. Pokud vznikne větší množství toxických látek, organismus je sám vyloučí. Do detoxikačních orgánů započítáváme též plíce, neboť rovněž vydýcháváme určité složky, ale svoji roli hraje i kůže a pocení.

Vědci z Harvardovy univerzity zkoumali, jak vlastně fungují veškeré detoxikační kúry. Dříve se lidé domnívali, že by mohla napomoci třeba i rozumná dieta. Ovšem jak se ukazuje, právě některé diety mohou těžce poškozovat střevní mikroflóru a obdobně i některé z léků dokáží zpomalit lidský metabolismus. Z hlediska klasické medicíny je možné též zprostředkovat některé detoxikační kúry, aby se například ledvinám či játrům jejich samočistící schopnost více usnadnila. Jedná se však o možnosti, které jsou v některých případech poměrně složité. Když se například olovo dostane až do kostní tkáně, zůstává tam běžně několik let a organismus se jej zbavuje postupně. S umělými detoxikačními prostředky je proto nutné podle mínění lékařů nakládat vždy velice opatrně a obezřetně.

(vel)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2045459
DnesDnes94
VčeraVčera993
Tento týdenTento týden2991
Tento měsícTento měsíc19812

Partnerské weby