Většina lidí se u jídla cítí velmi příjemně, ale pro některé jedince představují určité pokrmy dokonce nebezpečného nepřítele. To se týká především těch, kteří trpí potravinovou alergií.

Vědci pod vedením doktorky

Jennifer J. Schneider Chafen nedávno zveřejnili zprávu, podle které neexistuje žádná obecně uznávaná definice potravinové alergie. Přesto je většina odborníků přesvědčena, že alergickou reakci spouští především imunitní systém. Bývá většinou odezvou těla na určitý druh bílkoviny obsažené v potravině. Imunitní systém pak takovou bílkovinu může chybně vyhodnotit jako škodlivou. Když se dostane do těla, imunitní systém začne vytvářet imunoglobulin E (IgE), což je druh protilátky, která má hrozící nebezpečí potlačit. Když se pak alergen dostane do těla po čase znovu, vytvořené protilátky způsobí uvolnění některých chemických látek, například histaminu. Za normálních okolností je histamin v imunitním systému užitečný, avšak u lidí s přecitlivělostí IgE a následné uvolnění histaminu vyvolá alergickou reakci. Lékaři zatím nedokáží určit, proč k tomu dochází.

Podobně jako potravinovou alergii můžeme i potravinovou intoleranci popsat jako negativní reakci na některé složky potravin. Zatímco alergie je způsobena odezvou na imunitní systém, intolerance bývá reakcí metabolismu, při které se nevytvářejí žádné protilátky. Takový člověk má problémy s trávením, které jsou nejspíš způsobené nedostatkem nějakého enzymu nebo přítomností obtížně zpracovatelných chemických látek v jídle. Například intolerance laktózy je způsobená tím, že střeva neprodukují enzymy, které rozkládají určitý druh cukru v mléčných výrobcích. Vzhledem k tomu, že se při intoleranci nevytvářejí žádné protilátky, může se projevit už potom, co nějaké jídlo sníme poprvé. Velmi důležitou roli hraje množství. Zatímco jen malá část určitého jídla nemusí způsobit žádné problémy, větší porce již ano. Právě v tom se intolerance odlišuje od alergie.

(vel)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2146258
DnesDnes526
VčeraVčera575
Tento týdenTento týden526
Tento měsícTento měsíc14073

Partnerské weby