Dnešní doba klade na každého člověka velké nároky. Často se cítíme pod velkým stresem, časovým i psychickým tlakem, jsme brzy unavení, vyčerpaní, bez energie. K psychické kondici a odolnosti vedou různé cesty, jednou z nich je také autogenní trénink. Jde o účinnou relaxační techniku, která pomáhá odbourávat stres, úzkost, příznaky nervozity, nespavost, deprese, napětí, migrénu, v neposl ední řadě může pozitivně ovlivnit léčení různých typů návyků a závislostí.

Autogenní trénink je určen především zdravým lidem k nastolení harmonie, duševní rovnováhy, tuto metodu oceňují například i ti, kdo mají vysoký krevní tlak, potíže se zažíváním, pramenící z velké psychické zátěže, velkých starostí a problémů. Pod lékařským dozorem se doporučuje provádět toto cvičení u lidí, kteří mají problémy psychické povahy, trpí nějakým srdečním onemocněním nebo zeleným zákalem.

Základem tohoto relaxačního postupu jsou relaxace - uvolnění a koncentrace - soustředění. Relaxace ve smyslu uvolnění má za cíl maximální uvolnění svalstva a navození duševního klidu, má vést ke zharmonizování činnosti vnitřních orgánů. Koncentrace při autogenním tréninku znamená intenzivně se soustředit na určitou představu, která pak cíleně ovlivňuje organismus.

K jeho provozování potřebujeme klidnou, nerušenou místnost, ve které nám bude dobře, teplota místnosti by měla být přiměřená, oblečení pohodlné, aby nic nerušilo vnímání jednotlivých cviků. Při cvičení se nenecháme nikým z rodiny rozptylovat, vypneme telefon, zcela se soustředíme na klid a pohodu, která by kolem nás měla vládnout. Pro cvičení je dobré vyhradit si denně pět až deset minut nejlépe ráno a večer, ideální je třikrát denně.

Při autogenním tréninku je nejvýhodnější zaujmout polohu vleže, hlavu můžeme podložit pohodlným polštářkem. Ruce spočívají volně podél těla, dlaněmi dolů. Nohy jsou přitom mírně od sebe, špičky směřují do stran. Nyní se soustředíme na opakování jednotlivých formulek. Například moje levá ruka je těžká. Opakujeme tak dlouho, dokud opravdu necítíme její těžkou váhu. Tento jev potom zpětně působí příznivě na psychiku i nervový systém celého těla a prohlubuje relaxaci. Jinými představami, které si lze natrénovat je představa tepla, volně plynoucího dechu, představa příjemně chladného čela, pravidelné srdeční činnosti a podobně. Autogenní trénink lze provádět i v sedě, jestliže nemáme možnost zaujmout polohu vleže. Při sedící poloze široce rozkročíme nohy, ruce položíme uvolněně na kolena, aniž bychom se o ně opírali, těžiště těla musí být v zadní části těla.
(pru)

DODATEK
Autogenní trénink objevil německý neurolog a psychiatr dr. Johannes Heinrich Schultz, proto je tato technika označována někdy také jako Schultzův autogenní trénink.
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2336120
DnesDnes252
VčeraVčera800
Tento týdenTento týden1835
Tento měsícTento měsíc16277

Partnerské weby

apartman banner