Fazolové lusky, zelí, hrušky, ohřívaná jídla, hltání potravy, sedavé zaměstnání a nedostatečné trávící sekrece mohou způsobovat nadýmání. Aby k němu příliš často nedocházelo, doporučuje se při jídle nemluvit, přes den žvýkat několik zrníček kmínu

a nevynechávat procházky s dechovým cvičením.

   Pokud se už nadýmání projevuje, osvědčila se čajová směs, ve které je zastoupen oman, hořec, puškvorec, anýz a zeměžluč. Pomáhají rovněž studené obklady na břicho, třikrát až čtyřikrát denně poloviční studené koupele a mezitím spodní střiky podle pátera Sebastiana Kneippa. Nejlepší účinky proti nadýmání má kmín s fenyklem. Pro malé děti patří k nejvhodnějším fenykl, z něhož připravíte nápoj následně: jednu kávovou lžičku rozdrcených semen fenyklu zalijte čtvrt litrem vařící vody, dále přikryjte a nechte 5 minut vyluhovat. Dětem se tekutina podává po lžičkách. Další čajovou směsí může být stejný díl kmínu, fenyklu, pelyňku pravého a řebříčku.

   Čajovou směs na odvádění větrů tvoří kmín, fenykl, heřmánek, meduňka, máta, čubet-benedikt, zeměžluč, andělika a puškvorec. Jednu polévkovou lžíci této směsi zalijte čtvrt litrem horké vody, 15 minut louhujte a šálek tohoto bylinkového čaje vypijte dříve než vychladne.

(pak)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2258545
DnesDnes134
VčeraVčera751
Tento týdenTento týden134
Tento měsícTento měsíc13953

Partnerské weby