Štíhlá bříza s charakteristickou bílou kůrou má v sobě neobyčejnou energii. Ta způsobuje, že v její blízkosti se cítíme znamenitě. V mnoha zemích, především v Rusku, se začátkem jara dobývá z břízy šťáva. Do stromu nad kořenem se navrtá dírka asi

jeden až dva centimetry široká a deset centimetrů dlouhá, do dírky se vloží slámka, pod kterou se postaví nádoba, do níž pak vytéká šťáva ze stromu. Pak se má dírka opět zalepit, nejlépe štěpařským voskem, aby šťáva dále nevytékala a strom nezahynul. Šťávu lze používat místo vody k přípravě čaje nebo k výrobě alkoholických nápojů.

Březových listů se užívá jako močopudného prostředku. Obsahuje značné množství vitaminu C a používá se k léčení horečnatých onemocnění i k léčení otylosti. Zevně se využívá proti některým vyrážkám. Droga je také osvědčeným doplňkovým léčivem při dně a ischiasu. Březové listy jsou prastarou součástí lidového léčitelství, zejména u Slovanů. Močopudný a dezinfekční účinek má chutný nápoj, který si připravíme následovně: Hrst sušeného březového listí se vloží do půl litru vody, povaří se asi pět minut a během dne vypije. Podobně lze svařené listí, z něhož se jen zlehka vymačká tekutina, použít jako obklad na bolestivé místo při revmatismu. Do léčebných čajů se využívá mladé sdrhnuté a sušené listí, které se nechává po patnáctiminutovém vaření ustát. Na jeden litr nálevu se v průměru dává asi 40 g březového listí, přidá se 20 g heřmánku, 20 g kořene lékořice a může se dosladit medem. Podává se několikrát denně malý šálek. Odvar z březového listí, hlavně čerstvého, se používá jako přísada k osvěžujícím koupelím.

(map)

Mnoho dalších přírodních receptů a rad najdete v Tradičním herbáři tety Milušky. Můžete si ho objednat prostřednictvím internetu na www.obchod.cz či na telefonních číslech 472 744 568 a 800 050 259.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2315903
DnesDnes707
VčeraVčera800
Tento týdenTento týden707
Tento měsícTento měsíc22829

Partnerské weby