Všechny druhy jitrocelů jsou rozšířenými plevely u cest, na polích a lukách. Jitrocelové listí je starý lidový prostředek na špatně se hojící rány a slazený odvar slouží jako odhleňovací prostředek. Celá polykaná semena jsou dobrým prostředkem

proti zácpě. Obsahují mnoho slizu, rychle bobtnají, takže jsou velmi hladká a při tom měkká, jsou tedy neškodným a dobrým projímadlem. Radu k upravení stolice, kdy se doporučuje polknout deset celých semen jitrocele, najdeme ve starých receptářích. Stejně jako doporučení vložit list jitrocele do obuvi, který má odstranit puchýře způsobené chůzí. Naši předci tvrdili, že každá opuchlina zmizí, jestliže je ošetřena čerstvými rozmačkanými listy. Tato velmi rozšířená bylinka se užívá při onemocnění dýchacích orgánů, při kašli i plicním astma. Krev, plíce i žaludek pročišťuje tak, jako žádná jiná bylina.

Čajový nálev se doporučuje při onemocnění jater a močového měchýře. Jitrocel je odnepaměti oblíbeným prostředkem na rány. Z listů se vyrábí také odhleňovací prostředek v podobě sirupu. Čerstvé listy jitrocele se umelou na masovém strojku. Do kaše se přidá 2 dl vody, 0,3 kg cukru a 0,25 kg včelího medu. Povaří se na mírném ohni za stálého míchání tak dlouho, dokud nevznikne hustá tekutina. Ještě horký sirup se nalije do lahví a uloží na chladném místě.

(ruch)

RADA SPIRITU

Jitrocelový sirup se užívá po lžičkách při katarech horních cest dýchacích, při astma, úporném kašli.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2200393
DnesDnes67
VčeraVčera562
Tento týdenTento týden67
Tento měsícTento měsíc10143

Partnerské weby