Kleopatra prý byla krásná žena a nakonec měl její život skončit tím, že ji uštknul had. Jak se ale zdá, pravda byla zcela jiná. Kleopatra i její milenec Markus Antonius nebyli vůbec tak pohlední, jak si mnoho lidí představuje, a ani ha d zřejmě nebyl tím, kdo Kleopatru sprovodil ze světa.

Kleopatra měla podle historiků špičatou bradu, úzké rty a ostrý vyčnívající nos. Antonius měl zase vyboulené oči, velmi silný krk a nos zahnutý jako skobu. Historické prameny hovoří o Kleopatře jako o inteligentní a charismatické ženě se svůdným hlasem, o jejím zjevu však taktně mlčí. V našich obecně sdílených představách byla Kleopatra nádhernou ženou, kterou obd ivovali římští politici i generálové. Byla však spíše ženou chytrou, která dokázala ovládat druhé a manipulovat s nimi tak, jak ona sama potřebovala.

I její smrt je dodnes obestřena tajemstvím. Měla sice zemřít na hadí uštknutí, ale to byl zřejmě jen vybájený mýtus. Zajatkyni střežili Římané, pro které byla vzácnou kořistí. Kleopatra neměla na vybranou, musela zvolit sebevraždu, jinak by ji vedli v průvodu poražených a nakonec by ji stejně neminula smrt. Aby ji ale mohl uštknout had, museli by jí ho živého propašovat přes římské stráže. Uvědomme si, že bylo v době její smrti období horkého egyptského léta a čím je větší teplota, tím aktivnější hadi jsou.

Když podle tradiční verze kobra Kleopatru uštkla, královna zemřela okamžitě. Stráže, které vzápětí vstoupily do jejího příbytku, už spatřily panovnici mrtvou. Donutit ale kobru ke smrtícímu uštknutí není snadné. Kleopatra by musela kobře tlačit na horní čelist a masírovat její jedovaté žlázy. Kobra totiž může uštknout, aniž by kousla. Jed egyptské kobry navíc obsahuje prudce působící toxiny, které napadají periferní nervový systém, ale ne mozek. Uštknutý člověk při plném vědomí jasně vnímá, jak se dusí. Než přestane srdce bít, uběhne minimálně půl hodiny, ale velmi často jde spíše o hodin několik. Podle všeho byla její smrt daleko prozaičtější, požila rostlinný jed, který ji téměř bezbolestně usmrtil. Egyptská kobra hrála zřejmě úlohu spíše mýtickou, protože je v Egyptě posvátná a měla ochraňovat egyptské vládce před nezdarem. Egypťané ji považovali za vtělení bohyně Isis

Dějiny se měnily a mění podle potřeby odjakživa. Ať už to bylo s Kleopatrou jakkoli, pro mnoho generací zůstala a zůstane krásnou vládkyní, kterou ze světa sprovodil had. Vždyť pohádkám a legendám se přece věří daleko víc než prosté realitě.
(toh)
Foto: Kleopatru vždy ve filmu zosobňovaly krásné ženy. Snad nejznámější je Kleopatra v podání americké herečky Liz Taylorové. 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2315981
DnesDnes785
VčeraVčera800
Tento týdenTento týden785
Tento měsícTento měsíc22907

Partnerské weby