Potápěči a archeologové objevili pod hladinou moře nedaleko pobřeží egyptského města Alexandrie ruiny komplexu paláce a chrámu egyptské královny Kleopatry. Stavby z vápencových bloků pod hladinu před více než 1600 lety smetlo zem ětřesení a cunami.

„Je to jedinečné archeologické místo v celosvětovém měřítku,“ prohlásil francouzský archeolog Franck Goddio, který strávil dvacet let pátráním po potopených lodních vracích a městech ztracených pod vodní hladinou. „Všechno tu zůstalo netknuto od okamžiku, kdy se komlex potopil,“ prohlásil.

Mezinárodní archeologický tým nyní na této lokalitě vydobývá z hlubin za pomoci moderní techniky cenné artefakty. Mezi ně patří například kamenná hlava, o které se odborníci domnívají, že znázorňuje Kaisarióna, syna Kleopatry. Zajímavé jsou i dvě sfingy, z nichž jedna pravděpodobně nese podobu Kleopatřina otce.

K menším nálezům patří dovezená keramika, soška faraona, rituální nádoby z bronzu a olova či amulety jen o málo větší než lidský nehet.

Nálezy vyzvednuté z hlubin jsou vystaveny až do 2. ledna 2011 ve Franklinově institutu ve Filadelfii na výstavě nazvané Kleopatra: Pátrání po poslední královně Egypta. Výstava bude poté hostovat i v několika dalších severoamerických městech.
(nag)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2336119
DnesDnes251
VčeraVčera800
Tento týdenTento týden1834
Tento měsícTento měsíc16276

Partnerské weby

apartman banner