V dobách starověku vládli svým říším především muži. Mezi vladaři se ale čas od času objevovaly také výjimečné ženy, které dokázaly nesmlouvavě vládnout i dominantním mužům.
Stačí nahlédnout do jedné z dávných kolébek kulturně vzdělaného lidstva - do starého Egypta. Tam jenom v ptolemaiovské dynastii vládla celá řada žen, které se významně podílely na moci. Ze tří tisíciletí faraónského Egypta doklady zmiňují zejména několik vládkyň, které se dokázaly proslavit. V době kolem roku 3008 před naším letopočtem se mělo jednat o Merneith, matku faraona Dena. K významné postavě vládnoucí v letech 2184 až 2181 před naším letopočtem měla patřit též Neitokret. V tomto případě však podle skutků vladařky existují pochyby, zda se skutečně jednalo o ženu. Z dalšího období si můžeme připomenout Sobeknofru z let 1806 až 1802 před naším letopočtem, Hatšepsut z let 1491 až 1479 před naším letopočtem, Neferneferuatu z let 1346 až 1343 před n. l. nebo také Tausret z let 1189 až 1187 před n. l.

Jedna z významných a výrazných panovnic jménem Arsinoé II. vládla Egyptu v letech 316 až 270 před n. l. Představovala nešťastnou matku, zlou intrikánku, tvrdou političku, trojnásobnou olympijskou vítězku, podporovatelku učenců i básníků. Její vlastnosti a schopnosti z ní vytvořily ženu uctívanou jako bohyni už za jejího života. Nalezené oltáře i nápisy dokládají, že Arsioé II. jako jediná členka dynastie byla zbožňována jak Egypťany i Řeky. K ní jediné se lidé skutečně modlili, a to nejen v Egyptě.
V dynastii vládkyň Egypta pak nesmíme zapomenout ani na proslavenou a legendární Kleopatru VII., často považovanou za první a jedinou skutečnou panovnici z makedonské dynastie Prolemaiovců, která vládla v letech 47 až 30 před naším letopočtem. Kleopatra se pak dostala nejen do dějin vládců, ale právě tak do literatury, mnohých divadelních her i filmů, ve kterých stále upoutává a vzrušuje čtenáře, posluchače a diváky dnešní moderní doby.
(kov)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2275635
DnesDnes90
VčeraVčera1180
Tento týdenTento týden90
Tento měsícTento měsíc7884

Partnerské weby