Někteří turisté, kteří jedou na dovolenou do Egypta, si za cíl zvolí Západní (Libyjskou) poušť. Desetitisíce kilometrů čtverečních pouště ukrývají mohutné skalní útvary, obrovité písečné duny i kamenitou a prašnou pustinu bez kousku stínu, ve kterém by člověk mohl spočinout za poledního spalujícího žáru. Oázy nejsou megahitem jako pyramidy v Gíze; jsou místem, které je často odlišné od zbytku Egypta. V oáze Siwa žijí převážně Berbeři, ve Faráfře Beduíni. V porovnání se zbytkem Egypta kolem povodí Nilu je zde klid. Je možné se procházet ve stinných zahradách pod mohutnými listy datlových palem, rozjímat a třeba několik hodin nepotkat člověka.

Oáza Bahríja se skládá z několika vesnic

Oáza Bahríja sestává z několika vesnic a jejím střediskem je Bawiti. Oáza je vzdálená přibližně 300 kilometrů jihozápadně od Káhiry a cesta do ní trvá kolem pěti hodin. Ze stran ji obepíná černé pohoří, na které lze porůznu při delší procházce vylézt a rozhlížet se po krajině. Ve městě je například muzeum se zlatými mumiemi, nalezené v oáze v roce 1996. Je tu také několik pramenů, včetně jednoho sirného, teplého 45 °C. Nedaleko města je Alexandrův chrám, jediné místo v Egyptě, kde je k vidění kartuš (svislá tabulka s hieroglyfy) se jménem Alexandra Velikého, také několik hrobek a kopců vhodných k pozorování krajiny.

Bahríja je pro mnoho lidí také bránou do Černé a o kus dál ležící Bílé pouště. Veliké množství provozovatelů výletů do pouště sídlí právě v Bawiti. Po příjezdu se tak člověk setkává s poměrně neodbytnými nabídkami na výlety v džípech. Pokud se ovšem rozhodnete navštívit Bílou poušť na vlastní pěst, řekněte řidiči autobusu při cestě mezi oázami Bahríja a Faráfra, aby vás upozornil a zastavil, až se přiblížíte na její okraj.

Mnozí cestovatelé označují Bílou poušť za jedno z nejpozoruhodnějších míst v Egyptě. Je to kamenitý prostor s vysokými křídově bílými monolity, které písek, hnaný větrem vybrousil do nejpodivuhodnějších tvarů. V Bílé poušti se vám může zalíbit natolik, že se tam rozhodnete přenocovat. Je tedy nanejvýš obezřetné předzásobit se alespoň základními prostředky. Voda, chlebové placky, spacák, plachta proti větru. Pokud není po ruce nic lepšího, lze při stavbě přístřeší použít i stativ fotoaparátu. V žádném případě by neměla chybět lékárnička a repelent proti hmyzu.

Dachla je jednou z největších oáz

Jedna z největších oáz v Západní poušti je Dachla. Na délku měří kolem třiceti kilometrů. Největším městem oázy je Mút. Společně s oázou Charga (ležící jižněji) a jejím největším městem Al-Charga je tu nejvíce patrná snaha egyptské vlády z konce 50. let 20. století o vytvoření nového prostoru pro život Egypťanů. Projevuje se to především v počtu betonových budov. Historie tu byla smetena betonem.

V centru, nedaleko stanoviště autobusů, je původní rozpadající se staré město. Poměrně strašidelné místo, hlavně večer. V posledních budovách na jeho okrajích, které jsou stále ještě obyvatelné, bydlí lidé i přesto, že většina ostatních domů postrádá celé kusy zdí. Na západní straně města je kopec, na kterém leží podobně strašidelný hřbitov. V otevřených kulatých hrobech z nepálených cihel se nacházejí kromě odpadků i lidské lebky a kosti.

Pár set metrů dál je jiný hřbitov, kde lze nalézt porůznu rozbité a zpřelámané sarkofágy (jestli staré egyptské, nebo nějaké současnější, netuším) v rozvalených hrobkách. Opravdu zvláštní místa. Očividně to však nikoho nevzrušovalo.

V okolí Mútu je možné navštívit idylické středověké město Al-Qasr. Dopravit se k němu je možné pomocí některého z aut a dodávek vozících místní lidi po vesnicích v Dachle.

Co je dobré vědět před cestou do neznáma

Oblečení je vhodné zvolit konzervativní; muži kalhoty a košili. Ženy dlouhou sukni až na zem, či kalhoty a halenku (košili) s rukávy pod lokty. Při výletech do pouště je dobré mít s sebou především pokrývku hlavy a teplé oblečení, protože v noci teploty rychle klesají.

Počasí je v egyptské poušti v létě pro Středoevropana zničující (denní teploty až 50 °C). Vhodné je navštívit oázy v průběhu zimy (20 – 25 °C).

Elektřina je v dnešní době dobíjecích akumulátorů i na cestách důležitá. Není nutno se toho obávat. Je v každém hotelovém pokoji a nepotřebujete ani adaptér.

Hotely jsou levné (30 – 50 EGP za dvoulůžko) a vcelku čisté. Většinou jde o menší několikapatrové budovy s příjemným personálem. Občas teče i teplá voda.

Jídlo je možné obstarat v jídelnách, občas v restauracích. Povětšinou pečené kuře, rýži, polévku a salát z rajčat, arabské placky a konvici vody za 20 – 40 EGP pro dva. Bez masa je jídlo mnohem levnější.

Doprava je bezproblémová, jen je třeba dávat pozor na občasné změny míst, odkud autobusy odjíždějí. Oázy jsou od sebe vzdáleny v relativně stejně daleko, a proto i ceny jsou téměř stejné: 20 – 30 EGP za jednoho.
Lístky je možné koupit předem ve stáncích u stanovišť autobusů. Občas je to dobrý nápad, protože místních obyvatel, kteří jedou severně směrem do Káhiry nebo jižně do Asjútu za svými příbuznými nebo nakoupit věci, které nejsou k sehnání v oázách, je vcelku dost.

Zavazadlo bude při cestování trpět prachem a otřesy. V autobusech (ani v zavazadlovém prostoru) není nekonečně místa. Lidé ho zaberou svými objemnými taškami plnými až k prasknutí. Batoh je proto vhodné ukládat jako poslední, aby bylo možné jej při výstupu bez problémů vyndat. Autobusy projíždějí více oáz naráz a všichni lidé nevystupují najednou. Na cesty se proto hodí spíše střední a lehčí batoh.
(mh)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2279592
DnesDnes707
VčeraVčera734
Tento týdenTento týden4047
Tento měsícTento měsíc11841

Partnerské weby