Vůně hřebíčku se neodmyslitelně pojí s atmosférou Vánoc. Bez tohoto aromatického koření se neobejde sladké pečivo, štědrovečerní cukroví, ani sváteční nálada ve vánočně nazdobeném bytě. Víte, že hřebíček může tělo zbavit i bolestí? Jeho uzdravující sílu využívali už naši předci. Čínská medicína považuje hřebíček za léčivé koření, díky němuž se zvyšuje v organismu tok energie a zrychluje metabolismus. Kdy nám pomůže?
V případě problémů s průdušky ho můžeme využít k léčivé inhalaci, čímž účinně dezinfikujeme dýchací cesty. Stejnou službu můžeme očekávat, když hřebíčkovou silici použijeme do aromalampy, do odpařovače na radiátory, kdy nám navíc příjemně provoní kancelář, byt a podobně.
Hřebíčkovou tinkturu lze použít jako první pomoc při bolestech zubů. Připravíme ji tak, že namočíme asi deset hřebíčků do 1 dcl alpy, necháme alespoň dva týdny vyluhovat a pak vatovým tamponem aplikujeme na bolestivá místa. Pokud jde o akutní bolest, kdy nemáme na přípravu tinktury čas, můžeme jeden hřebíček rozmělnit v hmoždíři a postupovat stejně jako s tinkturou. Má výborné dezinfekční účinky a působí jako anestetikum.
Lidová medicína toto koření výrazné vůně a pálivě ostré chuti doporučuje jako vhodnou příměs do kloktadel, k výplachům úst při zánětech dásní. Naši předci namáčeli několik hřebíčků v teplé vodě, aby tak získali hřebíčkovou vodu, která jim sloužila k dezinfekci ústní dutiny, jako prevence paradentózy.
Podle ájurvédy - celostního léčebného systému - má hřebíček v prášku pozitivně ovlivňovat činnost srdečního svalu. V tradiční ruské medicíně najdeme spoustu receptů s obsahem hřebíčku, které měly člověka zbavit nejrůznějších parazitů.
(es)

RADA SPIRITU
Víte, jak se pozná kvalitní hřebíček? Když ho vhodíte do vody, potopí se, nebo po hladině plave ve svislé poloze. Vyčichlý se pohybuje vodorovně.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2336670
DnesDnes802
VčeraVčera800
Tento týdenTento týden2385
Tento měsícTento měsíc16827

Partnerské weby

apartman banner