Za bílého dne pozorovali tři svědci, mezi nimi jeden bývalý armádní důstojník, manévry dvou UFO v oblasti LaGrange ve státě Georgia. Výsledky rozboru fotografie, na kterou se jim podařilo jeden objekt zachytit, prokazují, že nešlo o podvod, vyloučena je i záměna za letadlo či meteorologický balon. Zbývá tedy jediné vysvětlení: Nad územím USA se opět objevila návštěva z vesmíru.
Bývalý vysoký důstojník americké armády vyšel před dům a podíval se na oblohu. Náhle přestal věřit vlastním očím. Na míli od něj se ve vzduchu vznášelo něco, co ještě nikdy neviděl. Dva neidentifikovatelné létající objekty, které stály asi pět sekund bez hnutí. Pak jeden z nich obrovskou rychlostí zamířil k západu, zatímco druhý se po chvíli začal pohybovat na opačnou stranu.
Muž zavolal na manželku, která byla uvnitř domu, aby rychle přinesla fotoaparát. Žena potvrdila, že když s dcerou vyběhly z domu, viděly nad horizontem podivný svítící objekt letící na východ. Než zmizel za skupinkou stromů, podařilo se jim UFO vyfotografovat.
Všichni tři svědci, důstojník, jeho manželka a jejich dcera, potvrdili, že oba objekty vypadaly „jako pojistka,“ jejíž střední část silně zářila. Všichni tři jsou si rovněž jisti, že se nejednalo ani o balon, ani o letadlo. Podle jejich slov takovou možnost vylučuje již sama neuvěřitelně vysoká rychlost jednoho z objektů.
Svědci se shodli i na tom, že objekty nemohly být vzdáleny více než jednu míli, tedy asi půldruhého kilometru, a že průměr obou UFO činil okolo deseti metrů. Vzhledem k tomu, že obloha byla bez mráčků a poblíž nebylo nic, s čím by mohli velikost obou záhadných objektů porovnat, jsou ale odhady vzdálenosti a velikosti jen přibližné.
Svědek odnesl fotografie k posouzení svému známému, bývalému federálnímu leteckému odborníkovi. Ten prohlásil, že se vyfotografovaný objekt nepodobá ničemu, co zná. Žádost o vysvětlení události proto dostali výzkumníci z americké organizace MUFON. Ti fotografii pochopitelně zaslali na důkladný rozbor. Úkolu se ujal Heft Sainio, specialista na foto a videoanalýzu, který má ve svém oboru vynikající pověst. Ten snímek podrobil zevrubnému studiu. Výsledek byl jednoznačný: Pro zachycený objekt neexistuje žádné běžné vysvětlení. Nejedná se o dvojitou expozici ani odraz na čočce objektivu. Možnost, že by šlo o podvod, Sainio vyloučil také.
Vyšetřování na místě se ujal John C. Thompson. Ten vzhledem k pozitivnímu výsledku rozboru fotografie a dobré pověsti očitých svědků kategoricky vyloučil, že by mohlo jít o podvod.
V další fázi bylo nutné eliminovat poměrně častou záměnu za vzdušný balon unášený větrem či blikající světla letadla, které přistávalo nebo měnilo kurz. Ufologové se proto obrátili na meteorologické středisko v Birminghamu v Alabamě a v Peachtree City v Georgii. Tam standardní vzdušné balony běžně používají k monitorování klimatických podmínek, ovšem jejich tvar, barva ani velikost neodpovídají tomu, jak objekty popsali očití svědkové, ani tomu, co je vidět na fotografii. Meteorolog z Peachtree City připustil, že je sice možné, že se vodíkem naplněné balony ve velkých výškách nafouknou a zvětší svůj objem, ale je vyloučeno, aby se pohybovaly tak neuvěřitelnou rychlostí a prudce měnily svůj směr. Zaměstnanci letecké základny Elin na Floridě pak potvrdili, že užívají tytéž typy balonů jako meteorologické středisko, z čehož vyplývá, že se nemohlo jednat ani o balon odtamtud. Podobně se podařilo vyvrátit i možnost, že by svědky zmýlila helikoptéra či letadlo.
Vylíčený případ dvou UFO není v oblasti ojedinělý. U LaGrange bylo v krátké době ohlášeno hned několik pozorování. Například pouhých dvacet pět kilometrů od místa, kde byl vyfotografován snímek, spatřili tři mladí muži na obloze také dva neznámé objekty. Mladíci jeden z nich popsali jako „zářící předmět kapkovitého tvaru“. To se sice zcela neshoduje s předchozím hlášením, ale přesto je možné, že se v obou případech mohlo jednat o stejný objekt. Odlišnosti v tvaru je totiž někdy možno přičíst rozdílným úhlům, pod nimiž je různí svědkové spatřili.
Mnohá svědectví důvěryhodných osob tak naznačují, že se nad územím Spojených států opět objevily neidentifikovatelné létající objekty, vysvětlitelné pouze jako mimozemské kosmické lodi.
(vlab)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2336730
DnesDnes48
VčeraVčera814
Tento týdenTento týden2445
Tento měsícTento měsíc16887

Partnerské weby

apartman banner