Cévní mozková příhoda, infarkt myokardu nejsou jen choroby vysokého věku, ale čím dál častěji postihují i poměrně mladé lidi. Lékaři se shodují na tom, že až 80 % předčasných úmrtí lze předejít, pokud se podaří odstranit nebo zmírnit hlavní rizika těchto onemocnění, jakými jsou vysoká hladina cholesterolu, vysoký krevní tlak, obezita. Na zdravé srdce má podstatný vliv správná životospráva, zdravý jídelníček nevyjímaje. Které potraviny srdci zaručeně prospějí?
Zelený čaj funguje jako silný antioxidant. Už dva šálky denně pomáhají snižovat vysoký krevní tlak, představují účinnou prevenci před kardiovaskulárními chorobami.
Jezte více ryb a drůbeže. Oba tyto druhy masa mají málo tuku , ryby navíc obsahují prospěšné omega 3 mastné kyseliny. Ryby konzumované alespoň jednou týdně přispívají k prevenci infarktu myokardu.
Srdečním chorobám dokáže předcházet také pravidelné zařazování česneku do jídelníčku.
V grapefruitech a kuličkách hroznového vína najdeme spoustu vitaminů a minerálních látek, které posilují stěny cév, zabraňují vzniku krevních sraženin, které mají za následek infarkt.
Důležité je omezit sůl. K ochucení pokrmů je vhodné používat místo soli čerstvé bylinky.
Nezapomínáme na denní příjem čerstvého ovoce a zeleniny, a to minimálně pět porcí.
Víte, že červené víno v malém množství může významně přispívat ke zdravému srdci? Obsahuje totiž polyfenoly, které chrání buňky před oxidačním stresem.
Srdce svým způsobem chrání před selháním i jablka, a to rostlinnou látkou zvanou quercetín.
Pokud chceme mít srdce v kondici, vyhneme se mrazeným a konzervovaným pokrmům, které často obsahují velké množství sodíku a jednoduché sacharidy, které nejsou zdravé.
(mv)

RADA SPIRITU
Duševní pohoda, pozitivní myšlení, pravidelný pohyb, dostatek spánek a relaxace, optimální hmotnost, aktivní život - v tom také spočívá tajemství zdravého srdce.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2215763
DnesDnes160
VčeraVčera528
Tento týdenTento týden160
Tento měsícTento měsíc8288

Partnerské weby