Bojíte se rakoviny? Víte, že riziko vzniku rakoviny můžete snížit až o třetinu, pokud budete zdravě jíst? Někdy stačí obohatit a upravit jídelníček o správné potraviny.

Jablka. Mají protizánětlivé, mikrobiální a krvetvorné účinky. Důležité je, aby se jedla i se slupkou. Právě ta obsahuje látky, které jsou výbornou prevencí a dokážou omezit růst nádorů. Podle některých vědeckých studií u lidí, kteří pravidelně jedí jablka, je riziko vzniku nádoru nižší než u těch, na jejichž jídelníčku chybí.

Víno. Obsahuje polyfenoly, jež mají významný protirakovinný účinek. Jeho střídmá konzumace sehrává důležitou roli i v prevenci cévních onemocnění a chorob srdce.

Česnek. Kdo má rád česnek, má až o 32 % nižší riziko, že ho potká rakovina. Podle celé řady vědeckých výzkumů lidé pokročilého věku, u nichž se v jídelníčku pravidelně objevoval česnek, zřídka onemocní jakýmkoli druhem nádoru.

Rajčata. Mají antibakteriální účinky, vysoký obsah vitaminů, minerálů a vlákniny. Zvlášť významná je látka lykopen, která se vyskytuje především v povrchových vrstvách plodu. Chrání tělo před rakovinou střev, plic a prostaty.

Zelený čaj. Ve východní medicíně si vysloužil pověst všeléku. Už jeden šálek čaje denně podporuje imunitu a tělo si potom dokáže poradit se zhoubným nádorem. Obsahuje množství flavonoidů, které patří mezi známé antioxidanty. Pravidelná konzumace zeleného čaje pomáhá snižovat riziko onemocnění rakovinou kůže, prsu, plic a tlustého střeva.

Chřest. Pro vysoký obsah vitaminů a minerálů se považuje za přírodní elixír mládí. Obsahuje také významné množství draslíku, který pomáhá z těla odplavovat škodlivé látky. Příznivě ovlivňuje funkci střev, jeho pravidelná konzumace snižuje riziko rakoviny. Není ale vhodný pro lidi trpící dnou.

Pomeranč. Kromě vysokého množství vitaminu C se v pomerančích nacházejí i karotenoidy, vitamin B 1 a vitamin B 2. Kyselina listová působí jako antioxidant, jehož přítomnost v krvi je důležitá pro imunitní systém. Flavonoidy obsažené v těchto citrusech podle řady vědeckých výzkumů snižují také riziko nádorů.

Brokolice. Tato zelenina spolu s květákem má mimořádně pozitivní vliv na zdraví. Podle americké studie snižuje riziko vzniku zhoubné rakoviny prostaty, pomáhá proti ochabnutí střev, při zvýšeném krevním tlaku, brokolicí lze působit proti rozvoji cévních problémů.
(ruch)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2275589
DnesDnes44
VčeraVčera1180
Tento týdenTento týden44
Tento měsícTento měsíc7838

Partnerské weby