Nepatří jen do polévky, ale je výborným lékem na nejrůznější zdravotní potíže. Už ve starověku byla petržel považována za zázračnou rostlinu. Účinnou látkou ve všech částech petržele je silice, která podporuje vylučování moči, má silný dezinfekční účinek. Nať obsahuje mnoho železa, vápníku, magnesia, fosforu a mědi, ale také vitaminy C, E, K. Další významnou léčivou složkou jsou flavonoidy, které mají blahodárný vliv na fungování celého organismu, zejména na cévy.
Ve starých herbářích se o petrželi dozvíme, že snižuje tlak, zlepšuje krevní oběh a čistí krev, regeneruje vlasovou pokožku. Tato nejznámější kořenová zelenina je také zdrojem karotenoidů, které mají schopnost přeměnit se v těle na vitamin A, důležitý pro zdravé oči.
Naši předci doporučovali petržel při revmatismu a močových kamenech. Léčivý nápoj připravovali vařením padesáti gramů kořene v litru vody po dobu pěti minut. Nápoj příjemné teploty se užíval dvakrát denně před jídlem. Na onemocnění močových cest, hlavně při močových kamenech „předepisovali“ odvar z jedné až dvou lžic sušené natě v 0,5 l vody.
Žvýkání petrželové natě je starou osvědčenou radou, která má osvěžit dech. Čerstvé šťávě z petržele se přisuzují protizánětlivé účinky, proto je vhodná jako výborné tonikum k ošetření problematické pleti.
Naše babičky používaly petržel jako první pomoc na unavené, podrážděné oči. Do litru vroucí vody nasypaly hrst petrželové nati, kterou spařily a nechaly několik hodin vyluhovat. V odvaru namáčely gázu a přikládaly jako obklad na oči.
(se)

DODATEK
Vysoké dávky petržele u těhotných žen mohou způsobit stahy dělohy a vyvolat předčasný porod!

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2307702
DnesDnes727
VčeraVčera1050
Tento týdenTento týden4838
Tento měsícTento měsíc14628

Partnerské weby