Máte rádi sladké? Libujete si v sušenkách, čokoládě, máte slabost pro buchty, coca-colu, sladké limonády? Víte, že vysoká konzumace bílého cukru může být rizikovým faktorem pro vznik některých zdravotních problémů? Jeho velká spotřeba kromě jiného zvyšuje krevní tlak, hladinu adrenalinu, přispívá k obezitě, zvyšuje hladinu cukru v krvi, dochází v těle ke ztrátě vitaminu B, vápníku a hořčíku. V souvislosti s cukrem se nabízí celá řada otázek:
Způsobuje cukr diabetes?
Ne. Rozhodujícím faktorem je dědičná dispozice, většinou kombinovaná se špatným životním stylem, nadváhou, přejídáním. Příčinou cukrovky bývá často příliš vysoká konzumace tuků.
Kolik cukru je dovoleno?
Na to neexistuje žádná obecná norma. Cukr je prázdným nosičem kalorií - kromě sacharidů neobsahuje žádné důležité výživné látky. Měli bychom si jej dopřávat co nejméně.
Zlepšuje cukr náladu?
Často sáhnete po něčem sladkém, když se cítíte psychicky bídně? Jste přesvědčeni o tom, že cukr zlepšuje náladu? Jako všechny uhlovodany podporuje i cukr tvorbu serotoninu - to znamená látky, která se kromě jiného stará o pocit štěstí a euforie. Víte, že už pouhým výběrem pečiva, můžete svou náladu ovlivnit? Zatímco pečivo z bílé mouky rozkolísá hladinu cukru v krvi, stoupá po něm chuť na sladké a může způsobovat podrážděnost, celozrnný chléb dodá tělu důležité stopové prvky, vlákninu a především nezpůsobuje tak vysoké výkyvy hladiny cukru v krvi jako bílá mouka.
Dá se sladit zdravěji?
Ano. Vhodnou alternativou se může stát třtinová melasa. Je to hustý, lepkavý, téměř černý sirup s výraznou vůní. Použít se dá jak ve studené kuchyni, tak na dochucení jogurtů, čaje nebo müsli. Zároveň je bohatým zdrojem vápníku, organismu dodává hořčík, fosfor, draslík, sodík nebo vitaminy skupiny B. Velmi oblíbeným sladidlem se v poslední době stává i stévie. Na rozdíl do cukru je téměř nekalorická, nepřispívá k tvorbě zubního kazu, navíc je vhodná pro diabetiky.
(pru)

DODATEK
Nebezpečí cukru nespočívá jen v přibírání na váze při jeho zvýšené konzumaci, ale podle vědeckých studií může mít zásadní vliv na srdeční onemocnění nebo některé druhy rakoviny.

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2044479
DnesDnes107
VčeraVčera843
Tento týdenTento týden2011
Tento měsícTento měsíc18832

Partnerské weby