Rybí olej je bezpochyby jeden z nejdůležitějších potravinových doplňků, se kterým se na trhu můžeme setkat. Jeho úctyhodná šíře pozitivních dopadů na zdraví sahá od podpory kardiovaskulární soustavy až po duševní svěžest.
Kde se skrývá?
Rybí olej pochází z ryb z chladných moří, jako jsou sledi, makrely, sardinky, lososi a tresky. Prodává se jako tekutý olej nebo ve formě kapslí.
Eskymáci bez infarktů
Vysoká konzumace mořských ryb, přes značnou spotřebu živočišných tuků a zanedbatelný příjem vlákniny, byla příčinou nízkého výskytu srdečních infarktů u grónských eskymáků. V situaci, kdy došlo ke změně jejich jídelníčku a přijali stravovací zvyklosti západoevropské či severoamerické populace, došlo k výraznému nárůstu kardiovaskulárních onemocnění.
Jak v organismu působí?
Rybí olej doplňuje naši stravu o zdravé tuky, má vysoký podíl dvou nejúčinnějších forem omega-3 mastných kyselin. Konkrétně se jedná o EPA - kyselinu eikosapentaenovou a DHA - kyselinu dokosahexaenovou. Jsou to esenciální mastné kyseliny, které lidský organismus neumí vyrobit, proto je musí získávat z potravinových zdrojů. Mají schopnost preventivně chránit před nemocemi srdce a oběhové soustavy. Také mírně snižují srážlivost krve, čímž lze předejít krevním sraženinám ohrožujícím život, které jsou častou příčinou infarktů myokardu a mozkových příhod. Obsažený vitamin D je nejdůležitějším vitaminem pro naše kosti, neboť s jeho pomocí se vápník může usazovat v kostech, aby je zpevnil. Proto je rybí olej velmi vhodný pro období růstu dětí. Pro imunitní systém je důležitý vitamin A a E, bez vitaminu B 12 by se zase nemohly vytvářet červené krvinky. Vyzdvihnout je třeba vysoký obsah protirakovinného selenu a nepostradatelného jódu, který zvyšuje tělesnou energii, duševní svěžest, rychlost myšlení a je nezbytný pro činnost štítné žlázy. Rybí olej je doporučován i ženám s bolestivou menstruací.
Možná rizika?
Při běžných dávkách jsou téměř nulové, olej je tolerován do 3 g denně. Ve vyšších dávkách však může působit říhání, zápach z úst, pálení žáhy, zvracení a průjem. Užíváte léky snižující krevní srážlivost a tlak? Mějte na paměti, že rybí olej působí na snížení tlaku a snížení krevní srážlivosti, účinky se tedy sčítají. Dávkování jednotlivých přípravků se liší a je vhodné řídit se doporučením výrobce.
(žuk)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2275612
DnesDnes67
VčeraVčera1180
Tento týdenTento týden67
Tento měsícTento měsíc7861

Partnerské weby