Olše lepkavá (Ainus glutinosa)
Olše rostou poblíž vody a říká se, že jsou pod ochranou vodních víl. Tento strom mívá trojí zbarvení: červené na kůře, zelené na květech a hnědé na větvích. Tyto barvy pak představují oheň, vodu a zemi. Zelená barva bývá rovněž spojována s šaty víl.
Jabloň (Malus sp.)
V evropské mytologii se často objevují legendární ostrovy víl plné jabloní, vždy leží na západě, v místě zmírajícího slunce, odkud slunce pokračuje do podzemního světa, neboli Země mládí, skrze sféru mrtvých, která je přípravou k jeho znovuzrození za úsvitu. Všechny ráje, které si lidé představovali za neolitu a v době bronzové, byly sady - ,,ráj" znamená ,,sad". Každý člověk sní kouzelné jablko, zaručuje mu to věčné mládí, nesmrtelnost nebo znovuzrození. Avšak získat takové jablko znamená podstoupit velké nebezpečí. Strom je vždy střežen, obvykle hadem nebo drakem. Jakmile člověk jednou jablko sní, může se stát, že už nikdy nebude jako dřív.
Dále se tradovala pověst, že jablko, které podala mladá dívka nějakému muži, bylo dívkou začarované, aby se do ní muž zamiloval. Proto se mladíkům radilo, aby si od dívek jablka nebrali.
Jasan
Dub, jasan a hloh jsou zřejmě nejdůležitější kouzelné stromy a právě zde můžete nejčastěji potkat víly. Bývá spojován se Soudnými sestrami neboli Sudičkami, a na tomto stromě také visel devět dní a devět nocí Odin na své cestě do Světa duchů. Tyto stromy jsou také pověstné tím, že jsou oblíbenými stromy čarodějnic při výrobě kouzelných hůlek.
Bříza bělokorá (Betula alba)
V některých částech Anglie lidé na břízu věšeli červené a bílé proužky látky a strom pak opřeli o stájové dveře na Beltane (První máj), aby koně ochránili před ,,jízdou čarodějnic" - tedy, aby je víly neodvedly a nejezdily na nich. V Rusku si lidé mysleli, že ve skupince stromů, obzvláště ve vrcholcích bříz, je vždy přítomen lesní duch Leši. V Somersetu v Anglii se v březovém mlází objevuje víla zvaná ,,Ta s bílou rukou", která je bledá a vyhublá jako tyto stromy a číhá na mladé muže.
Ostružiník křovitý (Rubus fructicosus)
V keltských zemích existuje tabu ohledně pojídání ostružin. V Bretani a Cornwallu se pro to udává důvod, že ostružiny náleží vílímu národu. Ostružinové víno a džem jsou pro vílí lid vhodnou obětinou. Můžete jim je nechat poblíž míst, kde se vyskytují.
Trnka (Prunus spinosa)
V Irsku lidé slaví 11. listopad jako den trnkových skřítků, Lunatishee. Tyto bytosti ze světa víl stráží posvátnou trnku před všemi lidmi, kteří by tolik riskovali, že by znesvětili posvátný strom tím, že by v tuto dobu řezali jeho dřevo.
Bez černý (Sambucus nigra)
V Dánsku lidé věřili, že bez je pod ochranou Huldy, Staré matky, a v Anglii pod ochranou Staré matky nebo Staré královny. Ta žila v jeho kořenech a byla matkou elfů. Když někdo chtěl uříznout větev nebo strom pokácet, musel ji nejprve požádat o svolení, jinak by mu to přineslo strašlivé neštěstí.
Jilm (Ulmus)
Jilmu (v angl. elm) se v Anglii také říká ,,elven", protože je považován za příbytek elfů.
Hloh jednosemenný (Crataegus monogyna)
Hloh je strom, který bývá s vílami spojován velmi často, v jeho stínu se víly setkávají. Říká se, že když rostou dub, jasan a hloh blízko u sebe, budou se zde víly rády setkávat, a že osamoceně rostoucí hlohy na kopcích nebo blízko studen jsou ukazatelé světa na druhé straně. Člověk, který spí pod hlohem, obzvláště na Prvního máje, se vystavuje nebezpečí, že jej víly
odnesou. Víly berou hlohy často pod svou ochranu a kvetoucí strom by se nikdy neměl ořezávat, protože to víly rozzlobí, a vždy byste měli strom zastřihávat od východu na západ.
Líska (Corylus)
Líska má s vílami hodně společného. V jednom receptu k přivolání víl z 15. století se vyskytuje pokyn zapálit pod kouzelným kopcem lískovou hůlku. V Irsku se tento strom nazýval bile ratha, což znamená něco jako ,,strom tvrze“ - tedy pevnost víl. Vařící džem se míchal lískovou nebo jeřábovou hůlkou, aby jej víly neukradly. Líska je také strom, ze kterého se nejčastěji dělají vidlicovitě rozštěpené virgule. V Británii se takové virgule používaly při hledání vody a ukrytých pokladů, ale také třeba k usvědčení vrahů. Virgule bývala také spojována s elfy a skřítky, kteří měli v držení veškeré poklady Země. Tradičně se lískové větvičky řezaly na svatojánský večer, jeden z významných svátků víl. Víly anglického lískového mlází, které měly jména jako Podmáslová Peg a Divoká Dick, prý uvalovaly bolestivé nadýmání a křeče na ty, kteří trhali nezralé ořechy, ale snad ještě více než krádež je rozzlobila škoda, kterou stromy utrpěly.
Dub letní (Quercus robur)
Víly rády tančí kolem starých dubů. Lesní ženy (germánské lesní víly) často navštěvují prastaré posvátné háje a dubové lesíky. Určité kmeny kdysi uctívaly lesní ženu mezi Vánocemi a svátkem Tří králů. Její šaty byly schovány ve starém dubu.
I elfové žijí v dubech a vstupují a vycházejí z nich dutými kmeny.
V Anglii žijí nepřátelská stvoření podobná trpaslíkům zvaná Dubáci v mladých stromcích, které vyrůstají na místě pokácených dubů. Pokud tam jsou i zvonky, je to jisté znamení jejich přitomnosti. Dubáci někdy kolemjdoucím smrtelníkům nabízejí jídlo, ale nakonec se ukáže, že jsou to jedovaté houby, kterým magie propůjčila podobu běžného lidského jídla.
Jeřáb obecný (Sorbus aucuparia)
Jeřáb obecný se v angličtině nazývá rowan, což pochází ze staroskandinávského runa - ,,kouzlo". Někdy mu venkované říkají také ,,čarodějný strom" nebo ,,čarostrom". Bývá spojován s ochranou, obzvláště před čarodějnictvím, vílami a blesky. Když vám roste na zahradě a ještě navíc tam začal růst sám od sebe, znamená to, že je toto místo pod ochranou víl.
(nag)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2272328
DnesDnes1220
VčeraVčera634
Tento týdenTento týden3739
Tento měsícTento měsíc4577

Partnerské weby