Zatímco na preventivní prohlídky u praktického lékaře jednou za dva roky si už většina z nás zvykla, pravidelnou prevenci například u očního lékaře máme stále tendenci podceňovat. Je však stejně důležitá jako u jiných odborníků, i když nepociťujeme žádné problémy. Oko nebolí, choroba není na první pohled patrná, přesto může být oko nemocné. Oční choroby se vyvíjejí pomalu, a když se zanedbají první příznaky, mohou vyústit v trvalé poškození. Přitom se podle průzkumů ztráty zraku více než ztráty kteréhokoli jiného smyslu bojí devadesát procent lidí.
Oční lékař by měl zrak zkontrolovat minimálně jednou za dva roky. Platí to i v případě, že vidíme skvěle, protože oči prozrazují mnohé o celkovém zdravotním stavu. Podle MUDr. Sylvy Procházkové z pražského Refrakčního centra, například změny na cévách očního pozadí mohou signalizovat vyšší krevní tlak nebo cukrovku. Na zrakovém nervu se mohou projevit i některá neurologická onemocnění. V případě neostrého vidění nebo častých bolestí hlavy je návštěva odborníka ještě důležitější. Správná diagnóza a následná korekce očních vad je zásadní v každém věku. S přibývajícími léty se však riziko výskytu některých očních chorob ještě zvyšuje.
„V dospělosti nám hrozí hlavně glaukom, někdy lidově zvaný zelený zákal. Jde o progresivní oční onemocnění, které se projevuje hlavně zúžením zorného pole, toho se málokdo sám všimne. Tato nemoc je relativně častá, postihuje dvě až tři procenta populace a většinou začíná kolem čtyřicítky. Vyšetření očí v tomto věku může odhalit také počínající poruchu vidění do blízka (presbyopie), i když ta začíná o něco později. Se stoupajícím věkem se frekvence glaukomu zvyšuje o jedno procento a vyskytují se i nové choroby, hlavně šedý zákal,“ vysvětluje MUDr. Procházková.
Oční vyšetření by mělo obsahovat jednoduché vyšetření zrakové ostrosti - čtení bez brýlí, dále pak měření nitroočního tlaku, což je prevence glaukomu či šedého zákalu. Vyšetření oftalmologickým mikroskopem se vyšetřuje okolí očí - spojivkový vak, duhovka, reakce zřítelnic - zda se rozšiřují, zužují, správně reagují. Součástí preventivní prohlídky je kromě jiného také vyšetření zorného pole perimetrem.
Kromě včasné návštěvy oční ordinace MUDr. Sylva Procházková doporučuje i několik základních preventivních opatření. Zapomínat bychom neměli na vhodné osvětlení pracoviště a pracovní plochy, zamezit odleskům monitorů, preferovat stravu s obsahem zdrojů zrakových pigmentů jako je známý beta karoten z mrkve či lutein a podobně.
(mav)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2280149
DnesDnes484
VčeraVčera780
Tento týdenTento týden4604
Tento měsícTento měsíc12398

Partnerské weby