Hudba by se měla stát právě tak nepostradatelnou součástí denního života jako jídlo a spánek. Už staří vědátoři poznali, že hudba je jednou z největších léčivých sil. Před čtyřmi tisíci lety měli egyptští kněží zvláštní hudební kouzelnou formuli, která prý měla příznivý účinek na plodnost žen. Tato formule je dosud zachována v egyptských lékařských papyrech.
Staří Řekové užívaly harfy k uklidňování rozčilených myslí. Danon prý utišil hudbou na harfu opilé Řeky hulákající po městě. Hudba byla u Řeků prvním lékem proti kocovině.
Zatímco lahodná hudba uklidňuje, divoká hudba má zhoubné účinky na slabé nervy. První vyznavač jazzové hudby hrál před Alexandrem Velikým tak strhující skladbu, že ten vyskočil z křesla, tasil meč a začal sekat do kolemstojících.
Na některé lidi působí hudba mnohem více než na jiné. Jako je někdo alergický k určitým druhům potravy, tak jsou jedinci se zvýšenou citlivostí k duševním vlivům určitého rázu, trpí „psychoalergií“. V takových případech může mít hudba hluboký vliv na duši, a jak ukazují případy z historie, buď vzbuzuje v lidech zuřivost nebo letargii.
Moderní věda nachází četné doklady o tom, že hudba má hluboký vliv na zdraví, štěstí i výkonnost člověka. Hudba zvyšuje metabolismus, zvyšuje nebo snižuje svalovou energii, urychluje dýchání a zmenšuje jeho pravidelnost, má znatelný vliv na krevní oběh, puls a krevní tlak a má vliv na práci endokrinních žláz.
Tak jako veselá hudba podněcuje mozek k zvýšené činnosti, náladová, pomalá hudba působí uklidňujícím dojmem. Každý ví, že hudba je jeden z nejlepších léků proti nudě, výborný prostředek k přivolání spánku. Během spánku je krevní oběh pomalejší, puls a dýchání volnější. Všechno, co dovede vyvolat tyto známky, obyčejně přivolá normální spánek.
Také zpěv má nepopiratelně velký vliv na tělo i duši. Podporuje dýchání a trávení a zlepšuje oběh krve. Zpěv je nejlepší pojistnou záklopkou proti potlačovaným duševním hnutím. Zahlazuje vrásky a vrací dobrou náladu. Už sám fyzický úkon působí povzbudivě. Šťastný člověk si zpívá veselou melodii, nešťastný smutnou. Ale na oba působí jejich zpěv blahodárně.
(ryp)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2183372
DnesDnes181
VčeraVčera516
Tento týdenTento týden2402
Tento měsícTento měsíc10311

Partnerské weby