Kdysi bývalo zvykem zavěšovat či ukládat do poutních kapliček tzv. „obětiny“ (to byly voskové napodobeniny tělesných orgánů a končetin, častokrát jen naivně odlité a opracované, psal o nich i legendární šumavský spisovatel Karel Klostermann v povídce Červené srdce). Účel byl prostý - vyprosit si od Bohorodičky, Ježíše či určitého světce pomoc a uzdravení právě onoho orgánu.
Paní D. z Prachaticka dodnes vzpomíná na podobnou příhodu ze svého dětství. Stará dáma nám řekla: „Babička náhle onemocněla, vyhledala lékaře, ale léky nezabíraly. Tehdy nebyly moderní přístroje, bylo krátce po válce.“ Paní D. tehdy napadla spásná myšlenka - rituál horalů z 19. století zopakovat. Jenže kde sehnat potřebný voskový odlitek? Na poutích se již neprodávaly. Šla na to tedy jinak, moderněji. Vzala jednu z babiččiných fotografií a při návštěvě nedalekého poutního místa ji vsunula do škvíry - pod velkou sochu Ježíše Krista. Té se klaněla celá armáda věřících ze širokého okolí, i z Německa. Pomodlila se u sochy a poprosila o pomoc pro svou milovanou a tehdy nemocnou babičku. Skutečně! Ženiny potíže během 4 dnů zcela zmizely. Při druhé cestě naše vypravěčka zjistila, že se fotografie celá podivně změnila. „Nemohla jsem uvěřit svým očím, byla celá žlutá, jako by ji někdo pozlatil. Doma jsme snímek prozkoumávali s otcem. Původně černobílá podobizna měla kolem úst a očí tehdy moderní kolorování. Jak je to možné? Kdyby se jen ušpinila od sochy, měla by na sobě fotografie jen jednu barvu nebo nějaké fleky, říkali jsme si s tatínkem. Tohle pro nás byla velká záhada, naprosto jsme to nechápali“, dodává paní D.
Její babička, záhadně vyléčena přímluvou, se dožila v plné svěžesti téměř devadesátky. Paní D. se na svůj zážitek z dětství dnes dívá z pozice soudobých léčitelských praktik. Je přesvědčena, že poutní socha Ježíše Krista zafungovala jako „kamenný“ léčitel. Zároveň přiznává, že již nikdy v životě nenašla odvahu podobný experiment zopakovat.
(nov)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2309339
DnesDnes750
VčeraVčera720
Tento týdenTento týden6475
Tento měsícTento měsíc16265

Partnerské weby