Ruší klidný spánek, ubírá na náladě, připravuje o radost. Bolest zad patří k nejčastějším a nejrozšířenějším zdravotním problémům. Příčiny bývají často běžnou součástí každodenního života. Co může být zdrojem nepříjemných bolestí?
Nošení těžkých tašek. Objemné kabely, ve kterých nosíme všechno možné. Od osobních potřeb, přes diáře, telefon, tablet, až po těžké nákupy. Jsou to právě těžké kabelky nošené na rameni, které nerovnoměrně zatěžují páteř a výsledkem je bolest zad. Zkuste to s lehčí taškou, choďte i do zaměstnání jako dáma, s menší elegantní kabelkou. Těžké nákupy se snažte rovnoměrně rozdělit do dvou tašek, záda vám za to poděkují.
Chybná chůze. Chodíte vzpřímeně, nebo je pro vás typické povolené břicho, předsunutá brada, svěšená ramena? Při správné chůzi je třeba vypnout hruď, narovnat ramena tak, jako by středem těla měla procházet pomyslná tyčka.
Pozor, co si dáváte na talíř. Kalorická jídla, nezdravý jídelníček způsobuje obezitu a ta představuje nepřiměřenou zátěž pro záda, ale i pro pohybové ústrojí.
Špatné sezení. Sedavé zaměstnání bývá nejčastější příčinou bolestí zad. Hrbíme se nad stolem, ruce se nemají o co opřít, mnohdy sedíme na špatných židlích. Během pracovní doby je dobré si občas udělat přestávku. Trochu se projít, procvičit ztuhlé partie a také ve volném čase se věnovat aktivnímu pohybu.
Stres. Vyčerpání, dlouhodobé napětí, nervozita, negativní emoce ovlivňují nejen psychickou pohodu, ale také tělo. Stres se může projevovat nejen bolestí zad, ale také ztuhlými rameny, krkem, bolestí mezi lopatkami.
Nevhodná obuv. Vysoké podpatky jsou sexy, ale velmi často vedou k bolestem zad. Jejich každodenní nošení může způsobit i mnohem závažnější onemocnění - například páteře.
(se)

DODATEK
S bolestmi zad se během života setká až osmdesát procent populace.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2308192
DnesDnes322
VčeraVčera895
Tento týdenTento týden5328
Tento měsícTento měsíc15118

Partnerské weby