K nálevu se nejlépe hodí květy, natě, lodyhy, listy z léčivých vybraných rostlin. Jednotlivé bylinky mícháme dohromady podle doporučeného předpisu. Není vhodné dávat dohromady více než pět léčivých rostlin, protože si mohou i léčebně odporovat. Předpisy léčivých rostlin obsahujících více než pět druhů bylin jsou podle mě vytvořeny proto, že léčitel neví, co má klientovi dát, tak toho předepíše víc, aby něco bylo účinné. Toto je známé z dob, kdy se propagovaly tzv. „švédské kapky“. V dnešní době o nich už téměř nevíme, obsahovaly na 42 různých rostlin.
Nálev připravíme následovně: Do vařící vody v množství asi 250 ml dáme jednu čajovou lžičku připravené léčebné bylinné směsi a necháme asi 30 vteřin přejít varem. Pak vypneme plotýnku a necháme po dobu 20 až 30 minut vyluhovat. Popíjíme tak, jak určí lékař nebo léčitel, buď před jídlem, nebo po jídle celý šálek. Můžeme užívat průběžně přes den po doušcích.
Jak připravit bylinný macerát?
Připravíme si hrnek (asi 220 až 250 ml) studené vody. Do něj dáme čajovou či polévkovou lžíci připravené bylinné drogy a necháme alespoň 12 hodin vyluhovat, nejlépe přes noc. Ráno dáme na oheň, přivedeme k varu. Ve chvíli varu ihned vypneme a necháme vyluhovat po dobu 20 až 40 minut, podle druhu léčivé rostliny. Z některých rostlin se léčebné látky uvolňují rychleji, z jiných pomaleji. Léčivý čaj popíjíme buď před jídlem, nebo po jídle, v množství až tři šálky denně. Někdy můžeme čaj popíjet i mezi jídly či na noc, záleží na druhu přítomných léčivých nasušených rostlin a onemocnění, které jimi léčíme.
(mik)
RADA SPIRITU
Macerát připravujeme zásadně z čerstvě nasušených léčivých rostlin, které by neměly být starší než dva roky.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2184116
DnesDnes361
VčeraVčera564
Tento týdenTento týden3146
Tento měsícTento měsíc11055

Partnerské weby