Imunodeficience je porucha imunity, snížená obranyschopnost ogranismu, jejímž důsledkem je zvýšená náchylnost k infekcím. Imunodeficience členíme do různých kategorií – buď podle příčiny vzniku (primární a sekundární imunodeficience), nebo podle postižené části imunitního systému (specifické a nespecifické imunodeficience).
Imunitní systém zdravého člověka je velice důležitý, protože dokáže rozpoznat rozdíl mezi buňkami organismu a buňkami, které jsou v něm cizí. Je reprezentován hlavně bílými krvinkami (leukocyty), dále pak imunitními orgány – brzlík (thymus), lymfatické uzliny… Každá buňka našeho těla je označena určitými látkami tak, aby byla pro buňky imunitního systému rozpoznatelná. Pokud do organismu nepatří (např. různé druhy mikroorganismů), nese na svém povrchu jiné látky (antigeny), které bílé krvinky rozpoznají jako tělu cizí a tuto buňku zničí jako potenciálně nebezpečnou. Dalším případem pak může být nádorově změněná buňka, u které dojde i ke změně povrchových identifikačních látek. Její osud je stejný – je zničena.
Mezi rizikové faktory patří nechráněný pohlavní styk, kdy je možné získat virus HIV. Dalším rizikovým faktorem je také nedostatečná výživa, na kterou má přímou návaznost podváha (BMI pod 20). S tímto stavem se setkáváme u nejrůznějších metabolických onemocnění, u starých lidí nebo u nemocných mentální anorexií. V sekundární imunodeficienci může vyústit i nefrotický syndrom nebo diabetes mellitus. Rizikem může být i očkování kojenců proti tuberkulóze.
Pokud už toto onemocnění máme, je velice důležité přesně se řídit radami lékaře a pravidelně docházet na aplikace imunoglobulinů. Své zdraví ale můžeme podporovat zdravou výživou, tělesnou aktivitou nebo třeba vyváženým denním režimem (nezapomínat během dne odpočívat, nestresovat se atd.).
(mz)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2184119
DnesDnes364
VčeraVčera564
Tento týdenTento týden3149
Tento měsícTento měsíc11058

Partnerské weby