Je to tak trochu paradox - všechno kolem nás kvete a zelená se, ale člověk se cítí unavený, těžkopádný a ospalý. Naši předkové prováděli s příchodem jara preventivní očistné kúry, protože věděli, že po zimě je třeba zbavit tělo různých usazenin a škodlivin, kterým říkali „zkažené šťávy“. Po těchto kúrách se vždy cítili jako znovuzrození.

Proč máme jarní únavu?
Jarní únava je důsledkem uplynulých zimních měsíců - málo slunce, méně pohybu na čerstvém vzduchu a málo pestrá strava. Velkou roli při vývoji jarní únavy má hormon melatonin, který se tvoří ve tmě a v zimních měsících se vytváří ve zvýšené míře. Vysoká hladina tohoto hormonu způsobuje, že se necítíme ve formě, provází nás vyčerpanost, podrážděnost, poruchy koncentrace, ospalost, lehčí bolest hlavy a nechuť do čehokoli se pouštět.

Co nám chybí?
V podstatě jakýkoliv nedostatek vitaminů a minerálů může zesílit nepříjemné příznaky jarní únavy. Ale asi nejdůležitější je zajistit přísun nezbytných antioxidantů, vitaminu C, vitaminu E, karotenoidů (provitaminů A), zinku a selenu.

Dejte si na talíř...

- Čerstvá zelenina je ideálním posilujícím a detoxikačním prostředkem, neboť má přirozený čistící a zásaditý efekt. Výrazný účinek má zejména cibule, křen, mrkev, brokolice, kapusta a zelí.
- Ovoce obsahuje antioxidanty, vitaminy a vlákninu, je velmi snadno stravitelné a pomáhá tělu odstraňovat toxiny.
- Česnek je výborná detoxikační potravina, která stimuluje činnost jater a posiluje odolnost organismu. Doporučuje se konzumovat ho v syrové a vařené podobě.
- Konzumace červené řepy je oblíbená zejména ve východní Evropě. Povzbuzuje činnost jater a urychluje vylučování toxinů a odpadních látek. Šťávu z červené řepy podáváme v kombinaci s mrkvovou či jablečnou šťávou nebo ji ředíme vodou.
- V mnoha studiích se opakovaně prokazuje, že velmi účinně odstraňují škodlivé látky z organismu některé druhy koření, především kurkuma, kardamom a skořice.
- Vhodná jsou i různá semínka a ořechy, zejména lněná, konopná, sezamová, slunečnicová a dýňová semínka, mandle a vlašské ořechy. Tyto potraviny konzumované v přiměřeném množství mají vynikající detoxikační účinky.
(žuk)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2183378
DnesDnes187
VčeraVčera516
Tento týdenTento týden2408
Tento měsícTento měsíc10317

Partnerské weby