Plodnost je termín, který se definuje jako schopnost počít dítě. U žen se k schopnosti počít dítě přidává také schopnost jej porodit. Plodnost u mužů se během celého 20. i 21. století snižuje. Přesné příčiny zatím nejsou známy, ale uvažuje se především o vlivu celé palety nejrůznějších chemických látek, které se dostávají do potravy, vody apod.
Další definicí mužské neplodnosti je neschopnost muže oplodnit ženu v jejích nejplodnějších dnech menstruačního cyklu, která trvá déle než rok.
Rizikových faktorů byla determinována celá řada. Jak už bylo řečeno výše, za neplodnost může celá řada chemických látek. Příkladem mohou být chlorované bifenyly, dále je to alkohol (zvláště v nadměrném množství) a prvek olovo. V podezření jsou i některé léky (na potenci apod.).
Další skupinou faktorů tvoří vlivy, které vedou k zahřívání varlat. Pro správný vývin a růst spermií je totiž důležitá teplota poněkud menší než teplota lidského těla (optimální je teplota okolo 32°C namísto 36,5° C v těle). Muži, kteří nosí těsné spodní prádlo, které varlata zahřívá, jsou prokazatelně méně plodní. Muži, kteří pracují na klíně s přenosnými počítači, a také muži, kteří mají sedavé zaměstnání (velice jsou ohroženi řidiči). Neplodnost mohou způsobit také záněty varlat (např. virem příušnic) apod.
Prevence mužské neplodnosti
Zásadní je dodržování celkového zdravého životního stylu, vyhýbání se kouření, alkoholu, drogám, dodržování zásady bezpečného sexu. Dále strava bohatá na vitaminy (vitamin C, kyselinu listovou, B12) a prvky jako zinek apod. Dostatek pohybu, vhodné spodní prádlo apod.
Léčba mužské neplodnosti
Je poněkud svízelná, záleží na správné diagnóze příčiny vzniku neplodnosti. V případě posttestikulárních stavů může být nápomocná chirurgická korekce. V případě nekvalitního ejakulátu je léčba velice obtížná. Nepřítomnost spermií může být léčena aplikací hormonů (HCG, FSH). Pro neplodné páry se nabízí možnost umělého oplodnění.
(toh)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

2237417
DnesDnes522
VčeraVčera833
Tento týdenTento týden1355
Tento měsícTento měsíc13482

Partnerské weby