Mezi klasické kriminalistické pomníky patří již od dob první republiky stále nevyřešená vražda Otýlie Vranské. Svého času vzrušila celou střední Evropu. Neznámý bestiální vrah její tělo rozřezal a poslal vlakovou poštou. I ostatní země mají svá nikdy nepolapená monstra. Připomeňme si řádění anglického Jacka Rozparovače, nedávno od jeho činů uplynulo 125 let.
Jack Rozparovač (anglicky Jack The Ripper) zavraždil minimálně pět prostitutek. Čtyři těla bestiálně zohavil, u pátého byl vyrušen náhodným svědkem. Londýnské řádění začalo na okraji centra, koncem srpna 1888, a pokračovalo až do devadesátých let. Vyšinutý sériový vrah neváhal do tiskového centra poslat dopis, v němž novinářům sděloval, že bude „párat“ lehké ženy, dokud sám neskončí v okovech. Z těl skutečně vyjímal vnitřnosti a prostitutkám (všechny byly starší čtyřiceti let) uřezával části uší. Policisté se domnívali, že ohavné zločiny páchá chirurg nebo řezník. Objevily se i spekulace, že se mužskou identitou maskuje žena - vražedkyně.
Rozparovač podle některých indicií zavraždil i další ženy, vyšetřovatelé mu ale na konto připsali jen oněch pět obětí. V podezření se kromě zřízence z márnice, popeláře a propuštěných vězňů ocitly i důvěryhodné osoby z vyšších kruhů. Jen namátkou to byli princ Albert Victor, jeho otec Albert Edward, spisovatel Lewis Carroll (autor známé Alenky v říši divů), básník a politik Benjamin Walter, ředitel nemocnice Brown a další. Podezírací mánie přerůstala v davovou hysterii, ale skutečný Jack Rozparovač zmizel po čase neznámo kam. Trápilo ho svědomí? A měl vůbec nějaké?
Připomeňme si, že v nedávné době se stejně děsivá vražda přihodila i v polistopadovém Československu. Na počátku devadesátých let byla v parku poblíž Prahy nalezena zavražděná studentka Dita H. I z jejího krásného těla jakýsi „rozparovač“ odborně odstranil vnitřnosti. Skandální případ tehdy probírala veškerá tuzemská média, ale pachatel nebyl nikdy dopaden.
(sun)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2097021
DnesDnes748
VčeraVčera1172
Tento týdenTento týden4003
Tento měsícTento měsíc18807

Partnerské weby