Pro krásu se občas musí trpět. My ženy se zkrátka chceme líbit, ať to stojí co to stojí. Která z nás myslí na to, že by nejmódnějším kouskem mohla ublížit zádům, kloubům, vystavovala se zvýšenému riziku některých zdravotních obtíží? Kterých nejčastějších prohřešků se dopouštíme?
Vysoké podpatky nebo balerínky? Ani jedny není zdravé obouvat často a chodit v nich delší dobu. Podpatky vyšší než tři až čtyři centimetry podle odborníků nadměrně namáhají páteř, dochází k nejrůznějším deformacím prstů, chůze na „vysoké noze“ namáhá kromě jiného i kolenní klouby. Bota bez podpatku, oblíbené pohodlné balerínky spolehlivě ničí klenbu nohy. Jejich dlouhodobé nošení zhoršuje držení těla, plochá podrážka se může podepisovat na bolestech zad, přidat se mohou problémy s kyčlemi.
Legíny. Staly se oblíbeným doplňkem žen všech věkových kategorií. Není divu, neboť v kombinaci s širokou halenkou, působivou tunikou dokáží vykouzlit perfektní postavu. Jsou velmi pohodlné a příjemné na nošení, ale obzvlášť ve dnech s vysokými venkovními teplotami nejsou pro každodenní nošení příliš vhodné. Zvláště ženám s nadváhou, které se hodně potí, hrozí opruzeniny, zapaření v intimních partiích, záněty pochvy. Módní legíny mají podle britských fyzioterapeutů vést k ochabování svalstva. Pravidelné nošení tohoto módního kousku drží hýždě, podporuje stehenní a břišní svaly, takže v podstatě vykonávají práci, kterou by tyto svaly měly dělat. Výsledkem ale je, že dlouhodobé nošení legín vede k tomu, že se svaly uvolní, vypnou a nepracují, tělo bez nich působí uvolněnější, ochablejší, roztekle.
Velké kabely. Současné módní trendy přejí velkým, objemným taškám. Podle odborníků ale jednostranná zátěž při nošení těžkých kabelek způsobuje přetěžování svalů, tuhnutí krční páteře, vede k blokádám obratlů, deformaci zad, bolestivým svalovým křečím. Nejlepším řešením je kvalitní sportovní batůžek nebo elegantní kožený batoh na záda.
Džíny. Také tímto nejoblíbenějším kouskem v šatníku můžeme škodit svému zdraví. Každodenní nošení upnutých bokovek totiž podle lékařů mohou přivodit nemoc zvanou parestézie, neodborně řečeno mravenčení. Projevuje se přechodným nebo chronickým nepříjemným pocitem brnění, píchání, svědění a pálení kůže. Vzniká také často jako důsledek dlouhých hodin sezení s překříženýma nohama, škrtících oděvů.
Spodní prádlo. Tlačí vás podprsenka, cítíte se v ní nepohodlně? Může zapříčinit některé zdravotní problémy. Špatně padnoucí prádlo, pevná podprsenka s kosticí, která tlačí na kosti a svaly, může způsobit dýchací obtíže. Módní podprsenky přispívají k tomu, že hrudní koš je sevřený až o několik centimetrů než běžné prádlo, což má negativní vliv na trávení. Příliš těsné podprsenky často stojí za nejrůznějšími kožními problémy, otlaky, záněty, bolestmi zad a ramen.
(mav)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2166856
DnesDnes40
VčeraVčera722
Tento týdenTento týden2656
Tento měsícTento měsíc13032

Partnerské weby