Tvaroh pomáhá při otocích
Příprava: Tvaroh smíchejte s mlékem nebo se syrovátkou tak, aby vznikla tuhá kaše. Naneste ji na plátno, vrstva by měla být na prst vysoká. Přiložte na postižené místo. Přibližně po dvaceti minutách obklad sejměte.
Účinky: Babiččin starý recept výborně pomáhá při bolestech v krku, horečce a přetažených kloubech. Když se tvaroh dostane do styku s kůží, je zahájen proces mléčného kvašení. Ten má silné protizánětlivé účinky, působí proti otokům a zmírňuje bolesti.
Zelí zmírňuje otoky a bolesti zubů
Příprava: Ze zelných listů odstraňte tlustá střední žebroví. Listy válečkem na nudle rozválejte doměkka, až z nich začne vytékat šťáva. Potom listy upevněte šátkem nebo obvazem k oteklému, respektive bolestivému místu.
Účinky: Zelí obsahuje enzymy, které účinně zmírňují otoky. Působí na všechny druhy otoků.
Křen zahřívá studené nohy
Příprava: Dvě lžíce nastrouhaného křenu zalijte půl litrem horké vody a nechte odstát. Do této lázně ponořte na 15 minut nohy nebo ruce.
Účinky: Z nastrouhaného křenu se uvolňují ostré oleje, které zlepšují prokrvení tkání. V zimě křenová koupel pomáhá proti omrzlinám. Dobrá je také v případě, že máte nízký krevní tlak, který způsobuje, že jsou vaše ruce a nohy stále studené.
Muškát je účinný proti kašli
Příprava: Bavlněný šátek natřete vrstvou vazelíny a nasypte na ni půl kávové lžičky muškátového oříšku. Obklad přiložte na prsa, upevněte ho vlněným šálem a nechte takto působit přes noc.
Účinky: Muškát pomáhá při kašli, protože má protizánětlivé a antibiotické účinky a také uvolňuje hleny.
Šalvěj je zázračná na bolest v krku
Příprava: Dvě kávové lžičky přelijte litrem horké vody a nechte 15 minut odstát. Čerstvě připravený čaj několikrát denně pět až deset minut kloktejte. Vždy vyplivněte!
Účinky: Šalvěj má silné antibakteriální účinky, chrání nás před viry, proto se často používá při bolestech v krku a zánětech dásní. Éterické oleje obsažené v šalvěji ničí bacily. Šalvějí můžete také vyplachovat ústa při problémech s dásněmi.
Brambory vyženou housera
Příprava: Pět kilo brambor i se slupkou uvařte doměkka, rozmačkejte je a naplňte jimi polštář. Ten si pak ještě teplý položte na záda. Přikryjte se teplou vlněnou dekou a odpočívejte tak dlouho, než brambory vychladnou.
Účinky: Teplo, které se z uvařených brambor uvolňuje, působí relaxačně na svaly. Navíc ještě podporuje prokrvování.
Jablko je skvělé proti střevním potížím
Příprava: Umyjte jablko i se slupkou, potom ho na hrubším struhadle nastrouhejte do misky a přidejte trochu mleté skořice (pro zesílení účinku). Směs musíte jíst pomalu. Dejte si k tomu černý čaj.
Účinky: Jablka jsou výtečným léčivým prostředkem při průjmech a trávicích obtížích. Pektin obsažený v jablcích ve střevě bobtná a zbavuje střevní stěny zárodků a bacilů. Skořice má dezinfekční účinky.
Zázvor pomáhá při nevolnosti i nachlazení
Příprava: Kousek oloupaného zázvoru rozžvýkejte, nebo si dejte zázvorový čaj. Na přípravu čaje musíte zázvor nakrájet nadrobno a zalít horkou vodou (kávovou lžičku na šálek vody).
Účinky: Zázvor obsahuje éterické oleje gingerol a shoagol, které mají protikřečové účinky a podněcují trávení a tvorbu žluče. Také má protizánětlivé účinky.
Cibule rychle zažene bolest ucha
Příprava: Najemno rozsekejte nebo nastrouhejte velkou cibuli, položte ji na obvaz a vytvořte sáček. Trochu ho ohřejte (např. na topení) a přiložte na bolestivé ucho alespoň na 30 minut. Aby vám obvaz neklouzal, přetáhněte si přes něj čepici nebo čelenku. Tip: Čerstvě nasekanou půlku cibule položte na talířek vedle postele. Silice, která se z cibule uvolňuje, pomáhá proti rýmě a usnadňuje dýchání.
Účinky: Látky obsažené v cibuli uklidňují sliznice dutiny středního ucha. Obklad z cibule tlumí bolest, působí protizánětlivě a navíc ještě podporuje prokrvování tkání.
Octový zábal vás dokáže zbavit nachlazení
Příprava: Vlněné ponožky namočte do studeného octového vodného roztoku (šest lžic octa na půl litru vody). Ponožky vyždímejte a oblékněte si je. Přes ně si natáhněte suché ponožky a jděte si lehnout. Asi po dvaceti minutách zábal vyměňte.
Účinky: Ocet je tradiční a velmi účinné antiseptikum, působí silně protizánětlivě a příjemně chladivě. Stejně jako tvarohové zábaly, snižují také octové ponožky horečku. Za dvě hodiny se tělesná teplota díky zábalu sníží přibližně o jeden stupeň.
(nag)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2219383
DnesDnes541
VčeraVčera498
Tento týdenTento týden3780
Tento měsícTento měsíc11908

Partnerské weby