Při studiu materiálů o „nezařaditelných“ pověrečných bytostech jsme si povšimli hojnosti příběhů týkajících se divých žen. Vydali jsme se proto po několika trasách jejich někdejších výskytů. Někde se nazývaly skořicové ženy, jinde dračí jeptišky. Když nám počátkem devadesátých let paní Zelenková z Písecka vyprávěla zážitek své matky, používala neméně rozkošné slovo „divousky“. Hovořila ale o stejných bytostech, o tajemných ženách bez domova a jakoby z docela jiného světa. Maminka paní Zelenkové se přivdala na jih Čech, ale občas jezdívala ke známé na Rokycansko, do Kařízku. Zde se vyprávělo o dvojici bíle oděných divoženek, žijících v začarované studánce. Nebyla to žádná rozmazlená neviňátka, zvědavým pocestným vylupovaly oči, až na ně příslušné státní úřady poslaly vojáky.
Paní Irena se v šedesátých letech setkala s dvojicí houbařek v oblasti Blanského lesa. Kráčely směrem ke Krasetínu a Holubovu. Když je žena míjela, starší z nich pozdravila hlubokým hlasem. „Něco jsem jen pípla a raději přidala do kroku,“ vzpomínala svědkyně. Přidala tak vehementně, že pod svahem upadla a zlomila si nohu. Ve valdeckých lesích na Hořovicku se prvním včelím medem pomazávaly pařezy v lese, tuto úlitbu divým ženám bylo třeba každoročně dodržovat. Pokud se na pařezech neobětoval drobný peníz, byla v příštím roce bída a blesky zabíjely děti. Také včelstva prý hynula. V dobové magické příručce stálo: „19 krejcarů je třeba obětovat, jelikož vládkyně Medulína strašlivou daň od lidí si vybírá, když není obětováno. Devatenáct zabitých bleskem, devatenáct utopených a devatenáct posedlých ďáblem si přeje.“
Pokud se domníváte, že divé ženy mohly ohrožovat pouze v pustinách, mýlíte se. Objevovaly se i ve městech. Jedna taková bytost se v Rokycanech dokonce maskovala řeholním rouchem, vylamovala zámky ve dveřích a rozhazovala uhlí a dříví po dvorcích. Dnes po těchto přízracích nepátrejte, prý nadobro zmizely v propasti času.
(sun)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2202395
DnesDnes373
VčeraVčera540
Tento týdenTento týden2069
Tento měsícTento měsíc12145

Partnerské weby