Počkám na Tebe, říkají modré oči čekanky. Její půvabné, blankytně modré květy zdobí okraje cest a není divu, že je to květina oblíbená. Kromě své krásy je také léčivá, pročež se sbírá především kořen, a to právě na jaře. Hojivou moc však mají i květy a listy, které přeberou štafetu v létě. Čekanka obecná (Cichorium intybus) je známa spíše jako jaterní léčivka – podporuje činnost jater i vylučování žluči. Má však rovněž schopnost mírně snižovat hladinu krevního cukru, a zároveň podporovat metabolismus. Zlepšuje též trávení a v trávicím traktu působí protizánětlivě, pomáhá také od zácpy, především takzvané cestovní. Pomáhá i při močových kamenech a zánětech.
Užívaná část
Účinné látky se nacházejí v kořeni, který sbíráme buď na podzim (od září do listopadu) nebo na jaře. Použít lze i nať, kterou sbíráme před rozkvětem – především listy mají téměř stejné obsahové látky jako kořen. Speciálně pro léčbu očí se sbírá samotný květ, v době, kdy se začíná rozvíjet – obvykle v červenci.
Účinné látky
V kořeni se nachází až 20 % inulinu, dále glykosid intybin, terpenové hořčiny, třísloviny, pryskyřice, slizové a minerální látky, cholin.
Podávání
Ze lžičky sekaného kořene či listů na šálek vody připravujeme nálev, užíváme dvakrát denně. Silnější odvar se hodí na obklad bolavých kloubů i některých ekzémů, posiluje také pokožku a zmírňuje vrásky. Nálevem z květů můžeme vyplachovat oči při zánětu spojivek, čerstvá šťáva z kořene zase podporuje růst vlasů. Výhodou čekanky je, že ji lze užívat i poměrně dlouhodobě bez vedlejších účinků.
(toh)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2219501
DnesDnes20
VčeraVčera639
Tento týdenTento týden20
Tento měsícTento měsíc12026

Partnerské weby