Pokud někde ve vesmíru existuje skutečně vyspělý civilizovaný život, který se buď již vydal nebo chystá na svoji pouť vesmírem, můžeme se jednoho dne na naší planetě dočkat toho, že se na horizontu objeví konvoj vesmírných lodí. Nepůjde přitom vůbec o americkou flotilu, ale o mimozemskou armádu, jejímž cílem se stane ukončení naší pozemské pouti. Definice života, jak ho známe, se potom mrknutím oka radikálně změní. Jedná se o scénář, který jsme už opakovaně viděli v mnoha filmech, ale co by se opravdu stalo, kdyby se objevili nějací skuteční mezigalaktičtí návštěvníci?
Je dost pravděpodobné, že by se nazačal odvíjet nějaký dojemný citový příběh, ale s velkou pravděpodobností spíše válka světů. Jestliže nezvaní vesmírní návštěvníci budou chytřejší než my, tak proti nim nemáme šanci. Naše tanky a zbraně jim totiž budou připadat jen k smíchu - něco na způsob mravence, který by se pokoušel do nás bušit pěstí. Všichni mimozemšťané, kteří by dokázali cestovat světelné roky napříč vesmírem, aby se dostali k Zemi, by byli ze své podstaty nadřazeným druhem. S technickou vyspělostí vedle nich by naše technika vypadala jako hroty indiánských šípů, něco na způsob dávného setkání amerických domorodců s Evropany. Tehdy se také ukázalo, že Evropané byli pár set let před Inky. Mimozemšťané by pak nebyli jen pár set let napřed, ti by nás prostě smetli doslova i obrazně. V takovém případě by nepotřebovali být ani zlovolní. Prostě bychom jim byli jenom lhostejní a možná by nás nepovažovali ani za myslící tvory. Mohli by se tak rozhodnout rozdrtit nás stejně, jako my bychom smetli mraveniště, kdybychom se chystali uspořádat piknik.
Proti sázce na to, že jsme jediným zábleskem inteligence ve vesmíru, stojí dost velká pravděpodobnost opaku. Astronomové odhadují, že v pozorovatelném vesmíru existuje sto miliard galaxií, z nichž každá obsahuje sto miliard hvězd, přičemž každá hvězda má ve své soustavě potenciálně několik planet. I kdyby jen jedna biliontina procenta měla přírodní podmínky potřebné k udržení inteligentního života, pořád zůstává sto milionů slunečních soustav, které může nějaká mimozemská civilizace nazývat domovem. A pokud by tam někde žili mimozemšťané, kteří by nás chtěli napadnout, měla by se nejlepší obrana najít dřív, než oni najdou nás.
Ve skutečnosti už na Zemi existuje skupina vědců, kteří na tomto preventivním úkole pracují tři desítky let. Skupina nazývaná "Hledání mimozemské inteligence" se pak snaží nalézt život ve vesmíru. Vlastně nejen běžný život, ale život inteligentní. Tito astronomové hledají úmyslně vyslané umělé signály z nějakých mimozemských vysílačů. Zatím jsou výsledkem tří desetiletí hledání jen odrazy starých vysílání. Ale stále optimistický tým hledačů má nyní novou hračku. Doufá totiž, že detekuje případné mimozemské dobyvatele dřív, než stačí přiletět. V roce 2007 spustili Elenovu anténní soustavu - síť vyspělých radioteleskopů, což jim umožní pátrat hlouběji ve vesmíru víc než kdy předtím. Navíc se jedná o možnost nepřetržitého používání vyhledávání, což nebylo nikdy v minulosti uskutečnitelné. Tak se hledání velice urychluje. Zatímco astronomové ladí svoje radiové signály při hledání mimozemského života, astrofyzikové vyvíjejí skutečný ekvivalent lodi Enterprise ze seriálu Star Trek, aby mohli odhalit tajemství meziplanetárního cestování. V této souvislosti se hovoří o různých druzích iontových pohonů a systémech poháněných jadernou fúzí i o solárních plachtách.
Jednou z opravdu nejzajímavějších záležitostí jsou potom antihmotové motory. Antihmota přitom představuje jakési "zlé" dvojče běžné hmoty, kterou vidíme kolem sebe. Teorie pohonu tohoto hvězdoletu říká, že když antihmota přijde do kontaktu s normální hmotou, kolize stejných, ale opačně nabitých částic vyprodukuje energii, která je silnější než jakýkoli motor doposud vyrobený člověkem. Kosmická loď poháněná antihmotou by mohla ve vesmíru urazit obrovské vzdálenosti za zlomek času, který by potřebovali současné raketoplány.
Ovšem pokud budeme schopni vymyslet podobný pohon u nás na Zemi, nedá se vyloučit, že už ho nějaká mimozemská rasa nedovedla k dokonalosti. Možná už své kosmické tanky chystá nyní. Doufejme jen, že tým našich pozemských hledačů mimozemských civilizací zachytí jejich signály s předstihem. Máme tak dobrý důvod obávat se, že když nás mimozemšťané objeví, tak by nám mohli chtít ublížit. Máme pro to dobré příklady. Vždyť lidé si na naší planetě ubližují vzájemně i mezi sebou. Jakou tedy máme jistotu, že nějaké cizí bytosti z vesmíru se k nám budou chovat lépe? Budeme-li předpokládat, že někde v dáli jsou jiné bytosti s potřebnou technologií k tomu, aby překonaly vesmírné vzdálenosti a našly nás, naskýtá se otázka, co by tady mohli hledat? Dá se pochybovat, že by až sem dorazily pro přírodní zdroje, pro vodu nebo pro drahé kovy? To všechno by totiž s velkou pravděpodobností mohly takové bytosti nalézt i ve své sluneční soustavě. Nebo by sem takovou dálku letěly jen proto, aby se s námi zkřížily? Asi sotva.
(kov)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2336672
DnesDnes804
VčeraVčera800
Tento týdenTento týden2387
Tento měsícTento měsíc16829

Partnerské weby

apartman banner