V dávných dobách se astrologie týkala především událostí obecného charakteru - počasí, vyhlídek na úrodu, výsledků případných válek atd. Výjimku tvořily horoskopy panovníků, ovšem v té době se pojmy vládce a stát ztotožňovaly. Životy národů tehdy víceméně řídili velekněží, kteří využívali astrologických konstelací, přičemž podstatu jejich výkladu uchovávali v tajnosti. To už dávno neplatí, ale pravdou je, že si mundánní astrologie nadále zachovává svou důležitost. S dlouhodobými společensko-kulturními a civilizačními trendy souvisejí především cykly planet s nejpomalejším oběhem - Uran, Neptun a Pluto, ty se týkají života celých generací, národů i států. O horoskopech států jsme si podrobněji povídali s astroložkou Evou Prokešovou.
Jak jste se vůbec dostala k astrologii, k sestavování a výkladu horoskopů?
V době mého mládí naše rodina dostala ze zahraničí knížky o znameních horoskopu. To bylo takové mé první letmé setkání s astrologií, koukala jsem tenkrát na to, ke komu se hodím, ale víc mě to neoslovilo. Hlavní impulz přišel v době, kdy jsem byla na mateřské dovolené. Bylo to iracionální, jako volání divočiny. Měla jsem zajištěné hlídání pro dítě jednou týdně, volný čas jsem používala na mentální aktivity, abych měla o čem přemýšlet. A prostě jsem si řekla, že půjdu na astrologii. Dostala jsem se do kurzu otce a syna Baudyšových, všichni tam už o astrologii alespoň něco věděli, třeba co je ascendent, znali svůj čas narození. Já nevěděla vůbec nic. Ale už během kurzu mě začalo zajímat, kde najdu ve svém horoskopu, že bych se astrologii mohla věnovat profesionálně. Cítila jsem, že to dělat chci. Na mateřské jsem získávala zkušenosti, a když jsem se měla vracet do práce, už jsem věděla, že nechci na plný úvazek a s tím by byl v původním zaměstnání problém. A tak to vyplynulo samo sebou a od té doby vlastně devět let dělám to, co mě baví. Ale nedostala jsem to zadarmo. Věnovala jsem tomu 4 roky života, fest jsem to studovala, trávila jsem s tím večery…
Když se sestavuje horoskop státu - co k tomu je potřeba vědět, co se bere v úvahu?
Každý horoskop musí mít čas, datum a místo, přitom ten čas je klíčový. S horoskopy států je to ale dost složité, je to na dlouhou akademickou diskuzi. Jde totiž o to, který okamžik vzniku brát v potaz. Tohle téma miluje mužská část naší astrologické obce. Diskutují o tom, který okamžik je validní, aby horoskop vznikl nebo ne. Zda jde o okamžik podpisu důležitých dokumentů, nebo nějakého oficiálního prohlášení… Já jsem praktik. Vezmu horoskop a sleduji ho v horizontu let. A buď mi funguje, nebo nefunguje, pořád si to ověřuji.
Jak je to konkrétně s horoskopem České republiky? Bere se v potaz stále datum založení někdejšího Československa a nebo se pracuje s datem rozdělení na Českou a Slovenskou republiku?
Někdo pracuje dokonce s horoskopem historickým, až z časů Zlaté buly sicilské. Ano, Česko tehdy existovalo a stát byl na vzestupu. Ale pro mě je to dávná minulost a těžko budu dohledávat přesný okamžik. Já pracuji s datem 28. října 1918. Ten den byl důležitý, ale vážou se k němu dva okamžiky, které byly významné, a tak jsou dvě skupiny astrologů. Jedna pracuje s dopolední variantou a druzí zohledňují variantu večerní. K těm patřím i já. Co se týče horoskopu z data rozdělení Československa na dva samostatné státy, tak ten jsem pozorovala a mně zkrátka nefunguje. Jsou přesto lidé, kteří ho sledují, používají. Když se podívám na horoskop České republiky sestavený podle dat, která používám, tak například v roce 2013 se tam ukazovala změna. A v médiích lidé tehdy mohli číst, že - když to přeženu - demokracie skončila a podobné věci. A ten horoskop to doopravdy ukazuje. A platnost mi potvrzují i jiné události. Stejným způsobem mám osahané horoskopy i států z okolí - Německa, Francie, Ruska… Co se týče států, odborníci se odvolávají na knihu Nicholase Campiona s názvem Horoskopy států. Tým lidí tu knihu dával dohromady pět let, najdete tam kde co. Ale pro mě je matoucí, že horoskop ČR, s nímž pracuji, tam není. Autorovi jsem už zkoušela i psát, ale dál jsem se zatím nedostala.
Každopádně shrneme-li to, horoskop státu se sestavuje podobně jako horoskop pro člověka…
Je to podobné, jen mnohem komplexnější. Podívám-li se na horoskop jedince a bude tam sportování, tak ve státě to přeneseně znamená velké sportovní události. Prezentuje se to trochu jinak. Člověk má šéfa a autoritu, stát má svého prezidenta a vládu. Podobně tam najdete zdravotnictví, finance, zahraničí…
Obecně - čeká Českou republiku příští rok něco zásadního?
Česká republika teď nemá špatné tři roky, třebaže si to možná mnozí lidé nemyslí. Je potřeba si uvědomit, že svět obecně není v kondici a u nás se na tu dobu nemáme zase tak zle. Letos to začalo a ty další dva roky budou hodně záviset na tom, co proběhne ve světě. A to ukáže především duben 2015. Ten naznačí, co bude s penězi, jak se bude vyvíjet vztah mezi USA a Ruskem a podobně. Pokud se něco stane, viděla bych to právě na to jaro - duben, květen 2015. Nicméně naše země by měla ještě teď ty dva roky kráčet vlastní cestou. A to je pozitivní. Naše země se bude chovat relativně nezávisle na svém okolí, bude mít svá vlastní řešení a může nacházet dobré partnery.
Děkujeme za rozhovor. (zem)

DODATEK
Eva Prokešová je absolventkou Fakulty mezinárodních vztahů na VŠE, pracovala šest let v reklamě a marketingu mezinárodních firem. Nyní se věnuje astrologické praxi, která zahrnuje konzultace, ale také vedení kurzů a seminářů (paní Eva jejich prostřednictvím předává lidem nástroje, aby mohli na sobě pracovat sami).
Kontakt: 608 968 725, www.astro-coaching.cz

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2336702
DnesDnes20
VčeraVčera814
Tento týdenTento týden2417
Tento měsícTento měsíc16859

Partnerské weby

apartman banner