Víte, že vitamin C má vliv i na krásu, je nezbytný pro tvorbu kolagenu, čímž ovlivňuje dobrý stav kůže, svalů, důležitý je při všech regeneračních procesech v organismu? Umožňuje produkci hormonů, které spalují tuky, což má velký význam při hubnutí. Působí proti stresům a depresím, zkracuje dobu rekonvalescence po nemoci, podílí se na tvorbě růstových a pohlavních hormonů. Přijímáme-li méně než 50 mg vitaminu C denně, vystavujeme se riziku infarktu a zkracování délky života. Kuřáci by měli přijímat zvýšené množství vitaminu C, neboť vykouření jedné cigarety může zničit až 120 mg vitaminu C. Potřebu vitaminu C zvyšuje také chlad, stres, trauma, fyzická námaha a infekce. V průběhu silné emoce - například velkého hněvu, dovedeme „spálit“ až 2000 mg vitaminu C. Jeho zvýšenou potřebu mají těhotné (asi o 30 %), kojící ženy (asi o 60 %) a ty, které užívají antikoncepční tablety.
Denní potřebu vitaminu C pro dospělého zajistí například porce růžičkové kapusty nebo brokolice, půlka čerstvé červené papriky, jeden až dva pomeranče, jedno kiwi, sklenice čerstvě vymačkané pomerančové nebo citronové šťávy či šípkový čaj.
(jam)
DODATEK
Mozková kůra má zvýšený obsah kyseliny askorbové, což znamená, že vitamin C má přímý vztah k některým mentálním činnostem, jako je paměť, postřeh a soustředěnost.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2215182
DnesDnes107
VčeraVčera479
Tento týdenTento týden3439
Tento měsícTento měsíc7707

Partnerské weby