Démoni prý promlouvají skrze své mluvčí, například odpadlíky od víry či posedlé. To říkali naši předci. Dnes na ďábly nevěříme, a přece jsou tu jisté nesrovnalosti. Stačí malý příklad: někdy jsme doslova fascinováni jistými gesty, mluvou, jejím tónem a zabarvením. Po chvilce zjišťujeme, že řeči nerozumíme, přesto nás přitahuje, tušíme s pomocí podvědomí, co nám asi říká. Jak je to možné?
Paní Miluše K. z Prahy, bývalá učitelka, nyní v důchodu, nám vyprávěla o svém pokusu před třiceti lety. S partou trampů zkoušela toto: Úzkým skalním komínem v dávno opuštěné hornické lokalitě předčítala pasáže ze středověké knihy, údajně psané v jazyce démonů. Její hlas se rozléhal v podzemí. Šokovaní a zároveň fascinovaní přátelé se v panice rozprchli do opuštěných štol. Jedné dívce se udělalo nevolno, jiné ženy měly chuť zpívat. Při opakovaném pokusu, tentokrát v rozsáhlém jeskynním labyrintu na Slovensku, s jinými osobami, se zjevil neznámý hlas. Vkradl se mezi diváky a posluchače v podzemí, ohlašoval se štěkotem. Prý rozhodně nešlo o žádnou ozvěnu. Komu hlas patřil? Člověku? Zvířeti? Neměli tušení. Mezi štěkotem „duch“ promluvil i několik nesrozumitelných vět. Probudili tehdy svou neopatrností dřímající energii v podzemí?
Bible se zmiňuje o známém daru Ducha svatého během letnic v tehdejší Palestině. Davy se divily, že apoštolové hovoří jejich jazyky, ač pocházejí všichni z Galileje. Lidé si mysleli, že jsou opilí. Stala se řeč apoštolů (díky „daru“ mystického Ducha svatého) univerzálně nesrozumitelnou všem? Účastníci slavnosti se ale domnívali, že každý slyší svůj mateřský jazyk, došlo ke kolektivní sugesci. Podle rytmu řeči a gest řečníků si každý představil, že jde o něco důležitého a domníval se, že chápe obsah. I obyčejná řeč může být zajímavým fenoménem. Je zkrátka důležité být ve správný čas na správném místě, jak praví okřídlené rčení…
(sun)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2315107
DnesDnes711
VčeraVčera754
Tento týdenTento týden5582
Tento měsícTento měsíc22033

Partnerské weby