Jste silný kuřák, v noci naspíte sotva sedm hodin a tělo vydatně posilujete alkoholem? Pak se nemůžete divit, že jste často nemocní a chytne se vás každý bacil. Potravinové doplňky ani multivitaminové přípravky nepomohou k pevnému zdraví, když je tělo neustále oslabováno. Co všechno snižuje obranyschopnost organismu?
Zaměřte se na jídelníček. Nejdůležitějším faktorem, který ovlivňuje imunitní systém, je strava. Na jeho správném chodu se podílí řada tkání a orgánů, jejich souhra představuje složitý proces. Někdy stačí málo, aby vypověděl službu. Mastné pokrmy, nedostatek čerstvého ovoce a zeleniny, vlákniny, spolu s nedostatečným pitným režimem často vedou k problémům se zažíváním a vyprazdňováním, ale i k oslabení těla. V zimním období je důležité doplňovat zejména vitamin C. Najdeme ho především v citrusových plodech, zelí, petrželové nati, zelených paprikách, křenu.
Čarovné bylinky. Víte, že tělo bude lépe odolávat nachlazení, nejrůznějším virózám, když se občas spolehnete na přírodní lékárnu? Pro imunitní systém jsou zaručeně prospěšné například cibule, česnek, ženšen, významným zdrojem vitaminu C je také rakytník řešetlákový nebo šípky.
Pozitivní myšlení. Myslíte ustavičně jen na své povinnosti, zaměstnání, neodkladné úkoly, rodinné problémy? Chyba! Optimismus, dobrá nálada se pozitivně odrazí na zdraví. Snažte se nezapomínat na odpočinek, své koníčky, činnosti, které vás baví a přinášejí do duše radost, přátele, v jejichž milé společnosti zapomenete na starosti.
Pozor na stres! Komu se v dnešní hektické době vyhýbá? Stres a negativní emoce je třeba mít pod kontrolou. Pokud je dlouhodobý, tělo se stresem vyčerpává a tím oslabuje i imunitní systém. Navíc se zvyšuje i krevní tlak a s tím je spojené riziko vzniku infarktu.
Úsměv jako lék. Úsměvem se do plic dostane mnohem více kyslíku, celé tělo se okysličí, zrychlí se činnost srdce, při radosti se uvolňují endorfiny, které mají protistresový účinek. To vše dělá tělu dobře, proto nevynechejte žádnou příležitost, kdy se můžete od srdce zasmát.
Nezapomínejte na pohyb. Tělesná aktivita je tím nejlepším prostředkem na posílení zdraví, podporu imunitního systému. Není důležité, v jakém způsobu cvičení a fyzické námahy najdete zalíbení. Důležitý je pravidelný pohyb. Rekreační sport přispěje k dobré náladě, štíhlejší postavě, k lepší kondici.
Otužujte se! Sprchování střídavě teplou a studenou vodou - tedy otužování je další báječný způsob, jak podpořit obranyschopnost těla. Se sprchováním by se mělo začít vždy od nohou a postupovat směrem k srdci. I otužování vzduchem nezatíží peněženku. Znamená to chodit při každé příležitosti pěšky na menší či větší procházku, zaběhat si.
(mv)
RADA SPIRITU
Stravujete se v rychlém občerstvení, milujete sladkosti a sladké nápoje? Některé obsahují velké množství chemických přísad, které mohou poškozovat tělo.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2279600
DnesDnes715
VčeraVčera734
Tento týdenTento týden4055
Tento měsícTento měsíc11849

Partnerské weby