Daň z cigaret neplatíme pouze státu. Kdo na náš rozmar doplácí nejvíce není ani tak naše kapsa jako spíše zdraví. Ve výčtu a závažnosti způsobených nemocí předstihuje tabák i alkohol a jiné lehké i tvrdší drogy. Nejzávažnějším a díky reklamě i nejznámějším onemocněním způsobeným kouřením je, podle strohého varování ministerstva zdravotnictví, rakovina plic.
Ještě na počátku minulého století byla rakovina plic poměrně vzácným onemocněním. Do středu veřejného zájmu se nemoc dostala díky širokému užívaní cigaret. Díky snadné dostupnosti a pohodlnosti konzumace se cigareta brzy stala nezbytným doplňkem napříč společenskými vrstvami. První důkazy o souvislosti kuřáctví s rakovinou plic začaly být podávány již ve 30. letech minulého století. Další studie tento závěr definitivně potvrdily.
Vědci provedli u lidí s rakovinou plic genetickou analýzu jejich nádoru a zjistili, že existuje nesčetně variací v rámci každé mutace DNA, která vyvolává toto závažné onemocnění. Poškozené plicní buňky inhalovaným kouřem z cigaret se tak mohou proměnit v agresivní rakovinové buňky okamžitě, ale třeba i za dvacet let. Prognóza rakoviny plic je přitom velmi špatná. Podle statistik jen 10 % nemocných žije ještě pět let po stanovení diagnózy. Většina nemocných totiž přichází k lékaři pozdě, a tedy v okamžicích, kdy už je šance na úplné vyléčení minimální.
(mh)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2200990
DnesDnes61
VčeraVčera603
Tento týdenTento týden664
Tento měsícTento měsíc10740

Partnerské weby