„Mámu jsem našla v slzách, prý se otec zbláznil a našel si jinou. Dokonce požádal o rozvod. Vůbec jsem tomu nerozuměla. Pravdou je, že co přestal otec chodit do zaměstnání, hádky u nich byly na denním pořádku. I o víkendu, když jsem k nim občas zašla, se nesnažili ani přede mnou nijak přetvařovat a výbuchy zlosti a otevřeného nepřátelství mě dost udivovaly. Ale že by to mohlo zajít až tak daleko, že by táta sbalil kufry a po čtyřiceti letech dal mámě sbohem, to by mě ani ve snu nenapadlo,“ smutně konstatuje o svých rodičích Pavla.
I takovou podobu může mít důchodcovský věk. Zatímco většina párů si plánuje, jak si bude po odchodu do penze užívat, některé dvojice procházejí vážnou partnerskou krizí. Ne vždy je pro ně snadné naučit se čtyřiadvacet hodin vedle sebe žít. Když jim skončí profesní povinnosti, někteří nevědí, co si s volným časem počít - všechno je najednou jinak. Nečinnost přináší do duše mrzutost, nespokojenost, náladovost, dřívější kompetence v rodině jsou narušeny, dochází ke střetům. Vztah, který bez problémů fungoval, začíná haprovat. Jak naznačují statistiky, v posledních deseti letech se výrazně zvýšil počet rozvodů u lidí nad šedesát let.
Odchod do penze je v životě člověka zásadní změnou a podle psychologů správný čas zamyslet se nad tím, jak si ho užívat, co s ním podniknout, jak využít šancí, když člověku slouží zdraví a necítí se opotřebovaný. Je třeba si uvědomit, že partnerská krize, která zasáhne páry v důchodovém věku, není v jejich životě první ani poslední. V jeho průběhu se musely dvojice vyrovnat s mnohými těžkými překážkami, neřešitelnými situacemi, s nespočtem nepříjemných změn. S novou rolí - být důchodcem - je třeba naučit se žít. Uvědomit si hodnotu dosavadního života, vážit si každého dne, který lze prožít ve zdraví spolu se svými blízkými. Nemudrovat nad tím, co bylo, co už nemohu mít, ale přistupovat k přítomnosti pozitivně. Naučit se vnímat výhody nové situace, vážit si toho, co se nabízí, nastavit mysl optimisticky. Postavit se s odvahou znovu na startovní čáru a zhodnotit své možnosti. Každý má život ve svých rukách a pouze na něm záleží, jaký směr pro sebe zvolí, co je ochoten udělat pro to, aby změna byla k lepšímu. Za tím špatným udělat tlustou čáru, naplnit všední den činorodostí, radostí, láskou a vzájemnou úctou. Páry, které se nedokážou se svou situací vyrovnat, by se neměly rozpakovat vyhledat odbornou pomoc. Otevřený rozhovor s terapeutem je řešením pro ty, které trápí partnerské konflikty, obtíže v komunikaci, sexuální problémy, jejichž život se ocitl v krizi.
(se)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2260993
DnesDnes587
VčeraVčera580
Tento týdenTento týden2582
Tento měsícTento měsíc16401

Partnerské weby